Наслідки санкцій проти Росії: напівпуста виставка новітніх технологій
26.11.2014 8:54:38
Автор:
valeriy.drotenko
Про те, настільки суттєвим є удар європейських та американських санкцій по Росії, та по самих США і Європі, красномовно свідчать значно скромніші цього року масштаби виставки новітніх технологій, що пройшла минулого місяця у Москві - половина площі, за звичай орендованої для виставки, була просто пустою, оскільки більшість компаній не приїхали, не маючи що виставляти.
Європейські виробники товарів військового та подвійного призначення скаржаться на санкції - мовляв, доводиться серйозно скорочувати виробництво. Також, під визначення товарів "подвійного призначення" підпала продукція, що її виробляють цілі сектори економіки. Наразі, усі ці компанії, у надії зберегти бодай частку продажів, закидали митні органи своїх країн заявками на отримання відповідних ліцензій на експорт товарів, що можуть мати військове призначення: загалом, митні органи країн ЄС констатують різке 40%-ве зростання кількості подібних запитів. Посадовці просто не встигають їх обробляти - чимало компаній-експортерів кажуть, що просто неможливо додзвонитися на митницю.
Для того, щоб обґрунтувати послаблення режиму санкцій, чимало лобістів переконують ЄС, що доки діють західні санкції, російський ринок опановують компанії з інших країн, котрі не приєдналися до них, зокрема - Китай.
Нам же подібна "диверсифікація" здається маловірогідною - відповідна продукція ЄС, США та Канади є унікальною, якій важко або ж неможливо знайти імпортозаміщення у Китаї (як, наприклад, зображеному на фото тренажері-симуляторі керування судном, що його виробляє фламандська Barco). Не кажучи вже про різницю в якості.
Тим не менш, невідомо, чим закінчиться "оббивання порогів" владних кабінетів у ЄС цими лобістами - у будь-якому випадку, українці мають розуміти, з яким тиском доводиться мати справу Єврокомісії, Раді ЄС, Європарламенту та урядам країн ЄС, продовжуючи неухильно дотримуватися санкцій проти Росії.