Рік протестів у Східній Європі
30.12.2013 18:59:13
Автор:
valeriy.drotenko
Розпочавшись зі Словенії, продовжившись у Болгарії та Румунії, це закінчується в Україні: 2013 рік приніс входження Східної Європи до нової фази кризи, котра відзначилася анти-урядовими демонстраціями.Корупція, низький рівень життя, фінансова економія, втрата довіри політичним класом, особливо в очах молоді, вивели на вулиці сотні тисяч східних європейців упродовж 2013р.
Тон задали словенці, чия протестна динаміка виявилася наймасовішою з моменту розпаду колишньої Югославії, - розпочавшись у перші дні нового року, вони тривали аж до відставки уряду прем'єра Янеза Янси у березні.
У Болгарії, весна принесла спалах протестів проти невиправданого, з точки зору споживачів, підвищення цін на енергоносії. Останні протести ущухли минулого місяця, коли група студентів, нарешті, припинила "окупацію" одного з корпусів Софійського університету.
Восени протести отримали поштовх у Румунії, де їх розбурхав проект видобутку золота в горах однією канадійською компанією.
Упродовж всього року протести не вщухали в Угорщині, де противники авторитарного курсу правлячої партії "Фідес" висловлювали своє невдоволення проти "закручування гайок" урядом Віктора Орбана.
Також, повз увагу світових ЗМІ пройшли протести у Боснії, де маніфестанти тримали в облозі будівлю парламенту доти, доки не було вирішено питання з видачею паспортів.
Протести аж до останнього дня 2013 року
Ну і, українці також не припинили протестів аж до останнього дня року, що минає. Нагадаємо, приводом до їх початку стала раптова відмова Президента Януковича підписати Угоду про Асоціацію з ЄС.
Спалах протестів у Східній Європі співпав зі зростанням правого екстремізму в регіоні - їх можна було спостерігати в Угорщині, Болгарії, Чехії та Росії; це наштовхує фахівців шукати причини у економічній кризі, супроводжувану кризою довіри європейців до своїх керманичів, ну і, наслідками глобалізації.