СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       



Європейські компанії під ризиком рейдерства в Україні

16.12.2011 10:38:27
Автор: Валерій Дротенко 

Автор(и) оригіналу: Andrew Rettman

Найпопулярніша з останніх тем про Україну є, безперечно, ув'язнення колишньої лідерки Юлії Тимошенко. Однак, бізнесмени й дипломати також попереджають, що інвестувати до країни все небезпечніше через санкціоноване владою "корпоративне рейдерство".

Рейдерство є формою агресивного захоплення власності, де за підтримки судів (завдяки хабареві чи погрозам) легітимізується право володіти прибутковим бізнесом.

Сценарій може включати появу і вдирання до Вашого офісу людей у підшльомниках, що повідомляють Вам, що Вам ця фірма вже не належить. У крайніх випадках, може включати в себе стрілянину у Ваш персонал.

Більшістю жертв цього явища є малі й середні українські підприємства у аграрному секторі. Однак, іноземні компанії теж не захищені.

У кінці 2009 року хтось стріляв з мисливської рушниці по Тойоті, в якій їхали керівники Арчелор Міталь - індійський сталевий гігант тоді вів судові баталії з місцевими олігархами з тих пір, як придбав Криворіжсталь за 5 млрд.доларів у 2005р.

Рейдерство - вельми поширене явище, однак реальні його масштаби виявити важко, позаяк офіційно його не існує.

Заступник МЗС України Павло Клімкін свого часу завірив EUObserver, що, мовляв, це при попередній адміністрації дійсно було проблемою, тоді як нинішній президент Віктор Янукович подбав про неї.

У той же час, дипломат однієї з країн ЄС назвав три польських компанії, що зазнали нападу: постачальник будматеріалів "Ґоркіс Граніт", хімічна фірма "Органіка" та металотрейдер "Київметалпром".

Інший європейський дипломат сказав, що щонайменш 50 інших компаній з країн ЄС зазнають схожих утисків.

"До списку входять великі європейські компанії. Вони наразі зазнають найрізноманітніших проблем та звичних методів залякування - диспутів з податковою, постійні інспекції перевіряючих органів і спроби обкладання даниною", зазначив він. "Ця проблема лише наростає, і всім зрозуміло, що без змови з владою подібне було б неможливим".

Недавні погіршення рейтингу України одразу в двох номінаціях підтверджують ці заяви.

Так, Транспаренсі Інтернейшнл у своєму останньому корупційному рейтингові спустило Україна на 18 позицій на місце нижче Нігерії. Європейська Асоціація Бізнесу (ЄАБ) в Україні відзначила перший значний відкат України за два останніх роки у своєму індексі "інвестиційної привабливості".

Директор ЄАБ Ганна Дерев'янко каже: "Захистити свої законні інтереси в судах неможливо... Це зазначають у багатьох розмовах з потенційними інвесторами. І це стримує їхнє бажання працювати тут."

Вона також додає: "Прем'єр-міністр [Микола Азаров] наказав нам відкрито називати випадки погроз у бік компаній з боку високопосадовців. Однак, всі бояться, що наступною жертвою за таких обставин може стати їхній бізнес, тому всі надто залякані, щоб говорити."

Окрім рейдерства, західні компанії є постійними жертвами вимагання хабарів.

Один американський бізнесмен з Києва пояснив, як це відбувається: "Зовнішнього інвестора ставлять перед якоюсь юридичною проблемою. Іноді, високопосадовець відкритим текстом вимагає шалену купу грошей. Частіше, однак, він каже: "Ось я знаю такого хлопця, звати Саша, котрий міг би Вам допомогти." Саша працює у юридичній чи консалтинговій компанії, котра виставляє чималенький рахунок. І, як правило, такою компанією володіє родич чи пов'язана з посадовцем особа."

"Дають [хабарі] всі", каже Мішель Кутузіс, паризький експерт з української організованої злочинності, на своїй веб-сторінці.

Справа Тимошенко, поза сумнівом, є поганою новиною для України, тим, що посилює правовий нігілізм на найвищих щаблях суспільства. Також, вона ставить під загрозу євроінтеграцію країни, яку інвестори розглядають як найкращий стимул до реформ.

Зі свого боку, Бейт Сі Томс, голова Британської торгівельної палати у Київі, вірить, що за "підштовхування" Євросоюзом української влади у "вірному напрямку" у щоденних питаннях, що виникають у зв'язку з корупцією, звичайним громадянам було б легше боротися зі своїми конкретними проблемами.

"Це проступає скрізь - людям остогидло від того порядку речей, що склався, і вони воліють змін. Кілька днів тому я стояв біля суду, де ми програли, і помічниця судді не втрималася і, проходячи повз нас, сказала мені "Вибачте". Вона вибачалася, оскільки отримала згори наказ про те, який вирок слід винести, котрий їй довелося виконати, якщо вона бажає залишитися на цій роботі", - сказав він.


Оригінал: EU companies at risk of 'raiders' in Ukraine
Рубрика(и): Рейдерство
Відповідність дійсності: правда
Дата огляду: 23.12.2011 1:16:38

NA Presseportal (Switzerland, German) Інтерлізінвест не втрачає надій запрацювати знову
Компанія колишнього міністра оборони Павла Лєбєдєва (часів Ян... 09.06.2017 11:40:15



Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014