Israëlische luchtaanvallen op vrijdagochtend hebben een zware klap toegebracht aan de militaire en wetenschappelijke elite van Iran. Volgens Iraanse staatsmedia werden minstens drie hoge generaals, een vooraanstaand politicus en minstens twee nucleaire wetenschappers gedood.
{
"text": "Gedode topgeneraals",
"type": "inline_title_1"
}
In de militaire pikorde moest generaal-majoor Mohammad Bagheri enkel ayatollah Khamenei laten voorgaan. Bagheri, geboren begin jaren?60, was stafchef van het Iraanse leger en leidde in die hoedanigheid zowel de reguliere strijdkrachten als de Revolutionaire Garde. Hij behoorde tot een groep die volgens de centrumrechtse denktank American Enterprise Institute “de hoogste echelons van het Iraanse leger domineert en controle heeft over de planning, operaties, inlichtingen, geheime missies en interne veiligheid”. De Britse en Amerikaanse autoriteiten brachten hem ook in verband met de levering van Iraanse drones aan Rusland voor de oorlog tegen Oekraïne.
Generaal Hossein Salami is een generatiegenoot van Bagheri en stond sinds 2019 aan het hoofd van de Revolutionaire Garde, de belangrijkste militaire macht van Iran. De 65-jarige generaal wond er nooit doekjes om dat hij aartsvijanden Israël en de Verenigde Staten het liefst zou vernietigen. Vorige maand voorspelde hij nog dat Teheran “de poorten van de hel zou openen” als het door Israël of de VS zou worden aangevallen. In eigen land was hij nooit vies van harde repressie. ‘Zijn’ Revolutionaire Garde is verantwoordelijk voor het bloedig neerslaan van demonstraties tegen het autoritaire bewind.
De derde topmilitair die werd gedood, kreeg ooit de bijnaam “onze professor”. Gholam Ali Rashid bouwde ervaring op in de inlichtingenafdelingen van het leger, en als adjunct voor militaire operaties. Nu zou hij de algemene adjunct-chef van het leger zijn geweest. Ook van hem is, net zoals bij Bagheri en Salami, nog niet geweten hoe hij werd gedood. Mogelijk kwamen ze beiden om bij bombardementen op de flatgebouwen waarin ze woonden, met verschillende andere slachtoffers als gevolg. Khamenei duidde enkele uren na hun dood al opvolgers aan voor Bagheri en Salami, respectievelijk Abdolrahim Mousavi en Mohammad Pakpour.
{
"text": "Gedode wetenschappers",
"type": "inline_title_1"
}
Er werden zeker zes kernwetenschappers gedood. De meest vooraanstaande is Fereydoun Abbasi. Hij was voormalig hoofd van Irans Vereniging voor Atoomenergie en werkte ook mee aan de ontwikkeling van nucleaire en ballistische raketten. Tegen Abbasi werd in 2010 al eens een moordpoging ondernomen.
Een tweede gedode wetenschapper is Mohammad Mehdi Tehranchi, volgens de krant The New York Times een theoretisch fysicus en voorzitter van de Islamitische Azad-universiteit in Teheran. Drie andere onderzoekers van die instelling, allen gespecialiseerd in nucleaire materie, zouden ook zijn omgebracht.
{
"text": "Gedode politicus",
"type": "inline_title_1"
}
Volgens verschillende bronnen zou een politieke adviseur van de opperste leider Khamenei overleden zijn aan de verwondingen die hij opliep bij een van de aanvallen. De adviseur, Ali Shamkhani, verdween in 2023 na een uitgebreide carrière in het leger naar de achtergrond. Toch bleef hij veel invloed hebben op Khamenei, onder meer rond het nucleaire wapenbeleid en de onderhandelingen daarover. Online circuleren foto’s van het appartementsgebouw met elf verdiepingen waar hij woonde, waarvan de bovenste verdiepingen zijn kapotgeschoten.
|