СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Új Szó
Мова:14 (Hungarian / magyar)
Заголовок:

Danko: Ukrajna nem lehet uniós tagállam

Резюме: Danko: Ukrajna nem lehet uniós tagállam
Nagy Roland
Pozsony |

Andrej Danko, az SNS elnöke nem tartja reálisnak Ukrajna uniós csatlakozását. Úgy véli, a háborúval sújtott országnak „neutrális övezetnek” kellene maradnia. Viliam Karas, a KDH vezetője nem zárkózik el ennyire az EU bővítésétől, de szerinte ezt a folyamatot ésszerű keretek közt kell lebonyolítani.

Danko és Karas a szlovák közszolgálati rádió Sobotné dialógy című vitaműsorában beszélt Ukrajna lehetséges uniós csatlakozásáról. Az Európai Parlamentben az utóbbi napokban elhangzott, hogy az Európai Bizottság 2029-ig le akarja zárni a bővítési folyamatot.

Az SNS vezetője azonban nem tartja elképzelhetőnek, hogy Ukrajna 4 éven belül EU-tag legyen, sőt, a pártja teljesen elzárkózik ettől a lehetőségtől. 

Ukrajnának semleges övezetnek kell maradnia

 – vélekedett a házelnökhelyettes, majd annak „abszurditásáról” elmélkedett, hogy az Amerikai Egyesült Államok megszerezheti az ukrán ásványkincseket, Szlovákiába pedig ebből nem kap semmit, pedig három milliárd eurót „adományozott” Ukrajnának a háború kitörése óta.

Kapcsolódó cikkünk
Pozsony |

Andrej Danko, az SNS elnöke felszólította Robert Fico (Smer) miniszterelnököt, hogy nyissa meg Brüsszelben az ukrán ásványkincsek elosztásának kérdését, melyből szerinte Szlovákiának is részesülnie kellene.

A parlament alelnöke a TA3 vasárnapi vitaműsorában beszélt arról, szerinte Szlovákia igenis megérdemelné az ukrán ásványkincsek egy részét, ha már „három milliárd eurót küldtünk nekik”.

Fico moszkvai útjával kapcsolatban Danko kijelentette, meglepődött, hogy a miniszterelnököt a Vörös téren tartott katonai felvonulás során nem lehetett a díszpáholyban látni. Egyúttal leszögezte, bízik abban, hogy Fico valóban megvétózza az Európai Bizottság tervét orosz energiahordozók behozatalának leállításáról.

Lapunk is beszámolt arról, hogy Fico a második világháború lezárásának 80. évfordulóján tárgyalt Vlagyimír Putyin orosz elnökkel, illetve megkoszorúzta az ismeretlen katona szobrát a Vörös téren. Arra azonban ügyelt, hogy a katonai felvonuláson készült videófelvételeken ne látszódjon, és hivatalosan meg sem erősítették, hogy a miniszterelnök jelen volt a parádén.

Kapcsolódó cikkünk
Moszkva/Kijev/Pozsony |

A szlovák politikai vezetés sajátos módon emlékezett meg az Európai Unió születésnapjáról, illetve a második világháború befejezésének emléknapjáról: míg Robert Fico (Smer) miniszterelnök Moszkvában Vlagyimír Putyinnal tárgyalt, addig Igor Matovič, a Szlovákia mozgalom elnöke Kijevbe látogatott. Az ellenzék otthon maradt része pedig élesen bírálta a szlovák kormányfőt, amiért az Európa-napot Oroszországban tölti.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Fico május 8-án Moszkvába látogatott, ahol még aznap este találkozott Aleksandar Vučić szerb elnökkel, majd másnap reggel Vlagyimír Putyin orosz elnök is fogadta őt. 

A találkozó részleteiről a kormányhivatal nem is tájékoztatott – a miniszterelnök moszkvai programjáról elsőként Putyin tanácsadójának szavai alapján számolt be a szlovákiai sajtó, a Vučić-csal való találkozásról pedig mindössze a szerb elnök Instagram-oldalán jelent meg egy bejegyzés.

A TASR hírügynökség értesülései szerint a szlovák kormányfő pénteken Aljakszandr Lukasenkával, Fehéroroszország elnökével is váltott néhány szót.

Kiváló. Azt mondta, el fog jönni, és el is jött

 – mondta Lukasenka Ficónak, utalva arra, hogy a kormányfő már hónapokkal ezelőtt belengette a látogatását. Kiemelte továbbá, hogy a fehérorosz nép hálás azért, amiért a szlovák miniszterelnök nem feledkezik meg azokról a szovjet és szlovák katonákról, akik az életüket adták a náci rezsim elleni harcban.

Kapcsolódó cikkünk

Robert Fico (Smer) miniszterelnök különgépe csütörtök este landolt Moszkvában, ahova jelentős kerülővel tudott csak elrepülni.

Fico még csütörtök este találkozott a szerb elnökkel, Aleksandar Vučić-csal is Moszkvában – számolt be róla a TASR a szerb Novosti.rs portál alapján. Mindketten a második világháború befejezésének 80. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségekre utztak Mozskvába.

Fico csütörtök este érkezett meg Moszkvába. A szlovák belügyminisztérium különgépe Magyarországon és Románián keresztül, majd a Fekete-tenger és Grúzia felett repülve jutott el az orosz fővárosba, mivel Észtország, Litvánia és Lettország nem engedélyezték a légterük használatát.

Vučić egy nappal korábban érkezett meg az orosz fővárosba. A Ficóval való találkozás alkalmából a szerb elnök az Instagram-oldalán ezt írta:

Testvéri találkozó Robert Fico szlovák miniszterelnökkel ma este Moszkvában. A szerbek és szlovákok örökké testvérek!

Közzétett egy videót is, amelyen egymás kezét szorongatják Ficóval.

A Denník N egy Telegram-videóra hivatkozva arról számolt be, hogy péntek reggel Vlagyimir Putyin orosz elnök fogadta Ficót a Kremlben. A tervek szerint a szlovák kormányfő moszkvai látogatása során bilaterális tárgyalásokat folytat rajta kívül Hszi Csin-ping kínai elnökkelLuiz Inácio Lula da Silva brazil elnökkel, valamint Vietnam legfőbb vezetőjével.

Közben már elkezdődött a katonai parádé a Vörös téren, Putyin mellett a tribünön Hszi Csin-ping kínai elnök foglalt helyet. Robert Fico hivatalos programjában nem szerepelt, hogy részt vesz a parádén, és nem látszik a felvételeken sem, amelyeket a tribünről készítettek. Több külföldi politikus jelen van a Vörös téren, köztük a szerb elnök is.

putyin

Az idei ünnepségeket beárnyékolták az ukrán dróntámadásokról szóló hírek Moszkva ellen - írja a TASR. Az orosz légitársaság, az Aeroflot szerdán reggel több mint száz Moszkvába tartó vagy onnan induló járatot törölt, és több mint 140 másikat elhalasztott, az állítólagos ukrán dróntámadások miatti fenyegetés okán.

Feltűnő hallgatás

A kormányfő állítólag a Vörös téren rendezett katonai parádén is részt vett, bár a Denník N szerint a miniszterelnököt nem lehetett látni a felvételeken. Annyi azonban bizonyos, hogy a rendezvényt követően megkoszorúzta az ismeretlen katona emlékművét – erről egy videó is látható a Telegram nevű közösségi oldalon – tehát a miniszterelnök biztosan a Vörös tér közelében tartózkodott.

Fico és Putyin találkozójáról előzetesen annyit lehetett tudni, hogy a két ország közti együttműködésről lesz szó, illetve nemzetközi témákat is érintenek majd, egyebek mellett az orosz–ukrán háborút.

Hogy pontosan miben állapodtak meg a felek, egyelőre nem lehet tudni, cikkünk publikálásig nem érkeztek hivatalos információk a találkozó részleteiről.

Fico péntek délután a Facebook-oldalán megosztott egy rövid bejegyzést, illetve néhány fotót a moszkvai útjáról. Azt írta, hazafias kötelességének tartja, hogy megkoszorúzza a katonai emlékművet, ezzel kifejezve a háláját azok előtt, akik felszabadították az országot a fasiszta rezsim alól. 

Ez egyben válasz is azoknak, akik az aktuális geopolitikai célok nevében erőszakkal meg akarják változtatni a történelmet. Szlovákia egyenrangú és megbecsült partnerként pozícionálta magát a világhatalmak mellett, elsősorban világos, olvasható magatartásának és értékeinek köszönhetően. Modern államiságunk egyik alappillére az egyértelmű antifasiszta hagyomány, amelyre méltán vagyunk büszkék

 – üzente a miniszterelnök.

Arról azonban nem írt, hogy részt vett-e a katonai parádén, ahogy arról sem tájékoztatott, hogy miről egyeztetett Putyinnal.

Az ellenzék szégyenről és árulásról beszél

Fico moszkvai útja ellen az ellenzék és a civil szervezetek egy része is tiltakozott, bár az előbbi ismét nem tudott megegyezni egy közös politikai kiállásban. A PS, az SaS, a KDH és a Demokraták párt csütörtökön tüntetést szervezett Pozsonyban, amelyre ugyanakkor a Szlovákia mozgalom képviselői nem kaptak meghívást.

Kapcsolódó cikkünk

„Elég volt Ficóból, elegünk van”, „szégyen” – skandálták az emberek Pozsonyban a Progresszív Szlovákia (PS) által szervezett tüntetésen, amelyen mintegy 8500-9000 ember vett részt.

Elsőként Ivan Korčok volt külügyminiszter és a PS elnökségi tagja szólalt fel. Beszédében emlékeztetett arra, hogy a második világháború elején Szlovákia a kollaboráns rezsim vezetésével a történelem rossz oldalára állt. 

"Ma újra fenyeget a veszély, hogy a jelenlegi kormány Fico vezetésével ismét a rossz oldalra sodor minket. Ezt határozottan vissza kell utasítanunk" – hangsúlyozta Korčok.

A tömeg „Szégyen! Szégyen!” skandálással reagált.

Világosan kimondjuk: Szlovákiát nem hagyjuk ellopni. Szlovákia Európa része, nem lesz orosz gyarmat 

- tette hozzá.

Karas: Ficón kívül senkinek sem jutott eszébe Moszkvába utazni

A tüntetés moderátora, Kristína Tormová színésznő örömét fejezte ki, hogy sikerült négy ellenzéki pártot - a PS mellett az SaS-t, a KDH-t és a Demokratákat - összehozni a közös tüntetésre, és együtt kiállni az ország leépítése ellen. Szerinte ezek nem azok az idők, amikor azt lehet mondani, hogy nem érdekel minket a politika. 

A KDH alelnöke, Viliam Karas szerint az emberek azért jöttek el, mert tudják, hogy minden politikai hatalom a polgároktól ered, és Szlovákia nem a politikusoké, hanem az állampolgároké. Hozzátette: köszöni, hogy Ficón és társain kívül senkinek sem jutott eszébe ma Moszkvába utazni.

"El kell mondanunk: Szlovákia nem állhat az agresszor oldalán. Alkotmányunk az élet tiszteletére és a nemzetközi jogra épül” – folytatta Karas, aki hangsúlyozta:

egy szomszédos ország megtámadása a Szlovák Köztársaság szuverenitásának közvetlen támadása is. 

Felszólalt Jaroslav Naď, a Demokraták párt elnöke is, aki Ficót egy oroszbarát nyomorultnak nevezte, aki azért ment Moszkvába, hogy leboruljon és csókot nyomjon egy tömeggyilkos gyűrűjére”. A tömeg kiabálással reagált: „Szégyen, szégyen, szégyen!”

Hlina: új pápánk már van, most már csak egy új kormányfő kell

Andrej Hlina, az SaS parlamenti képviselője azzal kezdte a beszédét: “habemus papam”, vagyis megvan az új pápa. 

Már csak egy új miniszterelnök kellene

 - fűzte hozzá.

Azzal folytatta: jó hír, hogy ma a szabadságot, a fasizmus legyőzését, holnap pedig Európa napját ünnepeljük, a rossz hír viszont az, hogy mindez veszélyben van.

Szerinte semmi sem jellemzi jobban, hogy milyen rossz a helyzet Szlovákiában, mint a közpénzből épülő, “giccses kiskastélyok”. 

Legyőztük a fasiszta csizmát. Legyőztük a kommunista csizmát is. Most egy primitív szandál tapos ránk – de ezt a csatát is meg kell nyernünk

 – mondta Hlina.

Šimečka: Fico orosz típusú diktatúráról álmodik

A pozsonyi megmozdulás végén Michal Šimečka, a PS elnöke lépett a pódiumra, aki azzal kezdte a beszédét, hogy dühös, amiért a béke és az európai együttműködés ünneplése helyett ismét tüntetni kell, mivel az országnak hazaáruló miniszterelnöke van - utalva Fico moszkvai útjára.

Hozzátette: 

azért vannak itt, hogy megmutassák, Szlovákia Európa része, és csak Fico és társai állnak a háború és a diktatúra oldalán.

Šimečka szerint Fico egy orosz típusú diktatúráról álmodik, ahol leszámolhat a civil szervezetekkel, a médiával és az ellenzékkel is. “De Szlovákia nem Oroszország” - hangsúlyozta a legnagyobb ellenzéki párt vezetője.

Szerinte a négypárti összefogás mai megmozdulása is bizonyítja, hogy egyre nő az esély egy olyan normális, működőképes kormányra, amely miatt nem kell Szlovákiának szégyenkeznie. A tömeg erre azt skandálta: “Elég volt Ficóból” és “Egységben az erő”.

Kapcsolódó cikkünk

Peter Pellegrini államfő után Robert Fico (Smer) kormányfő is beszédet mondott a fasizmus felett aratott győzelem 80. évfordulója alkalmából tartott állami ünnepségen Pöstyénben. Míg Pellegrini óva intett a fasizmus modern formáitól, és kijelentette, mérlegelni kell, kik a valódi szövetségeseink, Fico igyekezett jobb színben feltüntetni tervezett moszkvai útját és találkozóját Putyinnal.

Pellegrini nem említette konkrétan Fico tervezett moszkvai látogatását, csupán annyit mondott, hogy Szlovákiának felelősségteljesen kell mérlegelnie, kik a szövetségesei, és ki garantálja számára a stabilitást és biztonságot. Hozzátette: 

egy elszigetelt, demokratikus szövetségesek nélküli Szlovákia „fenyegetve érezheti magát egy kiszámíthatatlan világban”.

Beszédében az elnök úgy fogalmazott, hogy a második világháború végét a legjobb lenne úgy ünnepelni, ha véget érne „a háborús őrület”, és beköszöntene a tartós béke Ukrajnában is. Kritikusan nyilatkozott a jelenlegi biztonsági helyzetről, szerinte egyesek úgy akarnak területek annektálni, mintha csak egy számítógépes játékról lenne szó. 

A gonosz drága öltönyben is gonosz marad

Pellegrini arra intett, hogy ne feledkezzünk meg a háború szenvedéseiről, és ne engedjünk teret a gyűlölet és a gonosz új formáinak. Kiemelte, hogy a fasizmus elleni harc emlékét meg kell őrizni, függetlenül attól, hogy a gonosz képviselői milyen köntösben jelennek meg: egyenruhában vagy drága öltönyben.

Hogyan hihetné el bárki is, hogy őszintén rójuk le kegyeletünket a fasizmus elleni harc hőseinek sírjainál, ha közben a gonoszság és gyűlölet modern híveit védelmezzük? Mondjuk el a fasizmusról és a háborúról a történelmi igazságot – függetlenül attól, hogy a gonosz hívei egykor egyenruhát viseltek, vagy ma pedig drága öltönyt. A gonosz minden formájában gonosz marad

– szögezte le az elnök.

Végül Pellegrini feltette a kérdést, vajon ma is képesek lennénk-e fegyvert fogni hazánk védelmében. Szerinte a szabadságot sokszor csak küzdelem árán lehet megőrizni, és ez az a történelmi üzenet, amelyet a második világháború hősei ránk hagytak.

Ficót a jelenlévők egy része kifütyülte

A fasizmus felett aratott győzelem 80. évfordulója alkalmából tartott állami ünnepségen Robert Fico kormányfő is felszólalt, beszéde nagy részét az tette ki, hogy megpróbálta igazolni tervezett moszkvai útját és a győzelem napi ünnepségen való részvételét. Az ünnepségen ezrek vettek részt, a jelenlévők egy része kifütyülte őt és azt kiabálta: “szégyen!”

Fico emlékeztetett: tíz évvel ezelőtt is lerótta kegyeletét az ismeretlen katona sírjánál Miloš Zeman cseh államfővel együtt, pedig már akkor is sokan bírálták őt emiatt. 

 2015-ben megtettem, és ha holnap semmi sem akadályoz meg benne, 2025-ben is meg fogom tenni

 – mondta a miniszterelnök arról a szándékáról, hogy Moszkvában tisztelegjen a világháborúban elesett katonák emléke előtt.

“A Szlovák Nemzeti Felkelés azt a parancsot adja nekünk, hogy nem maradhatunk semlegesek a második világháború befejezésének 80. évfordulójának ünneplése során, hiszen mi egyértelműen antifasiszta nemzet vagyunk” - jelentette ki.

Fico ismét hangsúlyozta, hogy szuverén külpolitikát folytat mind a négy égtáj irányba. Politikai ellenfeleinek azt üzente, hogy vissza akarják építeni a vasfüggönyt, és támogatják Európa fegyverkezését, ezáltal pedig a háborút.

Fico emlékeztetett: nemrég Normandiába is ellátogatott, és az Egyesült Államokban is járt a világháborús áldozatok emlékművénél, pedig ez utóbbi nagyhatalmat is sok bírálat érte az iraki háború miatt. Hozzátette: ma sokan próbálják kitörölni azt a tényt, hogy a szovjet Vörös Hadsereg szabadította fel Szlovákiát.

„Ne mai szemmel nézzünk a Vörös Hadsereg katonáira” – hangsúlyozta Fico, és azt kérte, annak szellemében emlékezzünk meg róluk, ami 1941 és 1945 között történt.

Kapcsolódó cikkünk

Szerdán közös sajtótájékoztatót tartott négy ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia (PS), az SaS, a KDH és a parlamenten kívüli Demokraták, amelyen felszólították Robert Fico miniszterelnököt (Smer), hogy ne vegyen részt pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közösen a második világháború befejezésének 80. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen. Fico moszkvai útjával nem ért egyet a kormánya néhány tagja sem.

Az ellenzéki politikusok Fico moszkvai útját szégyenteljes lépésnek nevezték, amely sérti Szlovákia érdekeit, és egy újabb mélypontot jelent a szlovák külpolitikában, továbbá aláássa nyugati szövetségeseink bizalmát is. Emlékeztettek, hogy ő lesz az egyetlen EU-s kormányfő, aki részt vesz a moszkvai eseményen.

Michal Šimečka, a legerősebb ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia elnöke hangsúlyozta: éppen most, amikor nagy szükség lenne az egységes Európára és a szövetségi kapcsolatok szorosabbra fűzésére, 

Fico a »középső ujját« mutatja az európai partnereinknek. Egyedüli uniós kormányfőként megy hajbókolni egy diktátornak és háborús bűnösnek

– fűzte hozzá. 

Šimečkáék alternatívát nyújtanának a koalíciós „tákolmánnyal” szemben

A PS elnöke a sajtótájékoztatón beszélt arról is, hogy az ellenzéki pártok közös fellépése bizonyítja: igenis létezik alternatíva a jelenleg kormányzó „tákolmánnyal” szemben.

Konzervatív és liberálisabb pártok képviselői állnak itt együtt, és bár nem minden kérdésben értünk egyet, a demokrácia, szabadság és az európai elkötelezettség ügyében egységesek vagyunk

– szögezte le a PS elnöke, aki szerint ez a négyes felállás lehet az alapja egy jövőbeni stabil, működőképes kormánynak.

Még Orbán sem hajlandó elkísérni Ficót

František Mikloško, az ellenzéki KDH képviselője a moszkvai béketárgyalásokra vonatkozó állításokat kommunista propagandának nevezte. „Putyin kijelenti, hogy nem hátrál meg, amíg követelései nem teljesülnek. Közben értelmetlenül gyilkoltatja az embereket – fiatalokat, ukránokat –, és most béketárgyalásról beszélnek? Ez csupán kommunista propaganda” – fejtette ki.

Mikloško emlékeztetett, hogy Ficót még „harcostársa”, Orbán Viktor magyar miniszterelnök sem kíséri el Moszkvába, mert tudja, hogy ezzel 

legitimálná az 1956-os szovjet inváziót, és legitimálná Nagy Imre kivégzését is, akinek az újratemetése jelentette Orbán politikai karrierjének kezdetét.

SaS: Ami a hitleri Németország volt a világháború alatt, az most a putyini Oroszország

Mária Kolíková (SaS) úgy fogalmazott, hogy 

a fasizmus felett aratott győzelmet nem lehet egy fasisztával együtt ünnepelni.

Szerinte ami a hitleri Németország volt a második világháború alatt, az most a Putyin vezette Oroszország. Az SaS másik képviselője, Juraj Krúpa hozzátette: Fico nem a Vörös Hadsereg áldozatai előtt kíván tisztelegni, hanem a mai orosz hadsereg előtt, amely megtámadta Ukrajnát, civileket gyilkol, gyerekeket rabol el, és tönkreteszi a polgári infrastruktúrát.

A sajtótájékoztatón részt vett Jaroslav Naď, a Demokraták pártelnöke is, aki szerint ha a miniszterelnöknek pénz kell, nyugat felé fordul, de lojalitást Moszkva felé mutat. 

Ez lenne Szlovákia szuverén külpolitikája? Nem. Ez Robert Fico hajlékony gerince és Putyinnal szembeni vazallusi magatartása

 - jegyezte meg.

A négy ellenzéki párt képviselői arra biztattak mindenkit, hogy holnap vegyenek részt a megmozdulásokon, melyeket a fasizmus felett aratott győzelem és Európa napja alkalmából tartanak országszerte. 

Az ellenzéki pártvezetők nem utaznak Kijevbe

A Szlovákia mozgalom és a Za ľudí párt képviselői külön sajtótájékoztatót tartottak, amelyen felhívták a figyelmet, hogy Fico annak az embernek megy hajbókolni, aki eddig 682 gyereket öletett meg Ukrajnában, és annak a hadseregnek integet, amely ártatlan civileket gyilkol. 

Igor Matovič, a Szlovákia mozgalom elnöke figyelmeztetett, hogy ha Fico elutazik, „egy európai partner sem fog vele többé szóba állni.” Hozzátette: ha Ficónak van egy csepp lelkiismerete, az utolsó pillanatban talál majd kifogást, és nem követi el azt a „bűnt és hazaárulást”, amire készül.

Matovič egyben sajnálatának adott hangot, amiért a többi ellenzéki párt vezetője nem fogadta el a meghívását, és nem utaznak pénteken közösen Kijevbe, hogy ott emlékezzenek meg a második világháború lezárásáról.

Kormánytagok is bírálták Ficót

Fico moszkvai látogatásával a kormánya néhány tagja sem ért egyet, mivel az szerintük ronthatja az ország külföldi megítélését, számolt be erről a TASR hírügynökség.

Samuel Migaľ beruházásokért felelős miniszter (független) a szerdai kormányülés előtt azt mondta, ő a jelenlegi helyzetben nem utazna el az orosz fővárosba, szerinte ez biztonsági szempontból sem jó döntés. 

Peter Kmec, a helyreállítási tervért felelős miniszterelnök-helyettes (Hlas) szerint Szlovákiában számos méltó hely van, ahol tisztelegni lehet a Vörös Hadsereg elesett katonái előtt. Attól tart, hogy Fico útja rontani fogja Szlovákia külföldi megítélését. 

Lehet, hogy a Smer pártnak kedvez ez az út, de Szlovákiának nem

– jegyezte meg.

Tomáš Drucker oktatási miniszter (Hlas-SD) kiemelte: a Hlas a világháború az áldozatairól való megemlékezést nem kapcsolja össze az orosz rezsim támogatásával.

Szerdán az ellenzéki pártok egyöntetűen felszólították Robert Fico miniszterelnököt, hogy ne vegyen részt pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közösen a moszkvai ünnepségen, mert ezzel árt Szlovákia érdekeinek. Fico moszkvai útjával nem ért egyet a kormánya néhány tagja sem.

Pozsonyon kívül még tucatnyi városban vonultak ma utcára az emberek, hogy megemlékezzenek a második világháború lezárásának 80. évfordulójáról és Európa napjáról.

A következő pozsonyi tüntetésre pénteken, május 9-én kerül sor, amelyet a Békét Ukrajnának kezdeményezés szervez. Más szlovákiai városokban és külföldön is lesznek megmozdulások. Ez lesz az utolsó abból a tüntetéssorozatból, amelyet a Békét Ukrajnának szervezett azóta, hogy Fico karácsony előtt Moszkvában találkozott Vlagyimir Putyinnal

Erre válaszul Matovičék – akik egyébként a felmérések alapján az utóbbi hónapokban ismét erősödni kezdtek – elutaztak Kijevbe, elmondásuk szerint azért, hogy példát mutassanak a miniszterelnöknek azzal vonatkozóan, mi is az ország helyes külpolitikai irányultsága. Egyúttal azt üzenték a mozgalmat mellőző ellenzéki pártoknak, nélkülük is képesek egy releváns politikai állásfoglalás megfogalmazására.

Branislav Gröhling, az SaS elnöke pénteken kijelentette, Fico moszkvai útja a hazaárulás jeleit hordozza magán.

Robert Fico ma Putyinnal kávézik, miközben szégyent hoz a saját nemzetére. Ez egy pofon a külföldi partnereinknek, és egyúttal bizonyíték is arra, hogy Szlovákiának megbízhatatlan vezetője van. De Fico ma nem képviseli a teljes szlovák nemzetet. A történelem pedig emlékezni fog arra, hogy ki állt az agresszor oldalára, és ki őrizte meg a becsületét

 – üzente az SaS vezetője.

A sajtótájékoztatón szintén részt vevő Simon Zsolt, a Magyar Fórum elnöke a „diktátorok hasznos hülyéjének” nevezte Ficót. Úgy véli, 1989-ben az ország úgy döntött, a Nyugatot választja, a szlovák miniszterelnök pedig most szembemegy a nép akaratával.

Šimečka: Ezt még Orbán sem lépte meg

Michal Šimečka, a PS elnöke kiemelte, Fico az egyetlen EU-s vezető, aki elutazott a moszkvai katonai felvonulásra. 

Ez még Orbán Viktornak is túl nagy falat volt

 – jelentette ki.

Úgy gondolja, Fico ezzel maga is „háborús miniszterelnökké” vált, annak ellenére, hogy folyamatosan a békepárti álláspontját hangsúlyozza, hiszen a világon már senki sem akarja folytatni ezt a háborút, csakis maga az agresszor, Vlagyimir Putyin – és azzal, hogy Fico kezet fogott vele, maga is beállt a háborút éltetők sorába.

Šimečka szerint a miniszterelnök ezzel gyakorlatilag elárulja a hazája érdekeit, és beszélhet bármennyit arról, hogy Szlovákia jövőjét az Európai Unióban képzeli el, a lépései mégis arról árulkodnak, hogy ki akarja vinni az országot az EU-ból.

Ivan Korčok (PS) Juraj Blanár (Smer) külügyi tárcavezetőt bírálta, amiért nem vesz részt az uniós külügyminiszterek találkozóján, amelyen az orosz-ukrán háború kérdését is érinteni fogják. 

Mindemellett azonban a belpolitikai kérdésekben Danko bírálta a miniszterelnököt. Kijelentette például,

hogy Fico ugyan meg tudja nyerni a választást, de képtelen kijönni a koalíciós partnereivel és megtartani a hatalmat, mivel nem hajlandó meghallgatni mások véleményét.

Az SNS vezetője a tranzakciós adót is bírálta, amelyet nemrégiben saját maga is megszavazott a parlamentben. Danko mindenképpen módosítást szeretne eszközölni az elfogadott jogszabályban: eltörölné azon egyéni vállalkozók és kisvállalkozások számára, melyek éves árbevétele nem haladja meg a 100 ezer eurót.

Branislav Gröhling, az SaS elnöke jelezte, ugyan a teljes tranzakció adót elhibázottnak tartja, de ha ezzel tudnak javítani a vállalkozók helyzetén, akkor készek beállni Danko javaslata mögé.

Viliam Karas, a KDH alelnöke ennél megengedőbben fogalmazott, szerinte nem kellene megfosztani az ukránokat az uniós csatlakozás reményétől, ugyanakkor hozzátette, a folyamatot reális keretek között kell lefolytatni. Azzal kapcsolatban nem akart állást foglalni, hogy milyen csatlakozási dátumot tart ésszerűnek.

Danko Pellegrinit bírálta

Az SNS vezetője Peter Pellegrini köztársasági elnök eheti döntéséről is beszélt, melynek értelmében nem tette lehetővé az orosz szankciókkal kapcsolatos népszavazást. Az államfő egyebek mellett arra hivatkozott, hogy a referendum kérdése nincsen egyértelműen megfogalmazva.

Danko kiemelte: Pellegrini megfeledkezik arról, hogy az államfőválasztás során a nemzeti blokk szavazói is rá adták a voksukat – utalva arra, hogy a második fordulóban az SNS is beállt Pellegrini mögé, annak ellenére, hogy Danko nem szerette volna őt köztársasági elnöknek. Úgy véli, ha Pellegrininek kételyei voltak a népszavazás kérdései kapcsán, az Alkotmánybírósághoz kellett volna fordulnia, nem pedig önkényesen elkaszálni a referendumot.

Egyúttal megjegyezte, a népszavazás kérdése végülis tárgytalanná vált, hiszen az SNS-nek sikerült elfogadtatnia a parlamentben egy olyan javaslatot, amely kötelezi a kormányt, hogy Brüsszelben ne szavazzák meg a szankciók bevezetését Oroszország ellen. 

Ez egy kötelező érvényű dokumentum. Aki mást állít, hazudik

 – jegyezte meg a parlament alelnöke.

Kapcsolódó cikkünk

Peter Pellegrini államfőnek köszönhetően hónapokon belül a második népszavazási kezdeményezés is ellehetetlenült az Oroszország elleni szankciók ügyében. Míg az államfő mindent megtett azért, hogy a téma ne kerüljön terítékre, Andrej Danko egy parlamenti huszárvágással csak még több problémát okozott.

Pellegrini arra hivatkozva nem fogadta be a népszavazási kérelmet, hogy a kérdés nincs egyértelműen megfogalmazva. Ezzel kiváltotta Danko haragját, az SNS vezetője szerint ugyanis az államfő teljesen önkényesen járt el a kérdésben. Nem ez az első népszavazási kezdeményezés, ami kudarcot vallott, márciusban az államfő egy másik petíciót egyszerűen a Kormányhivatalnak továbbított, mivel az értelmezése szerint nem népszavazási kezdeményezésről volt szó, csak egy kérdéscsokorról, a miniszterelnökhöz címezve.

Furcsa megfogalmazások

Az államfő az indoklásában a szöveg egyértelműségének hiányára, valamint arra hivatkozott, hogy nem tudja megvizsgálni az aláírások hitelességét. „Egyetért azzal, hogy a Szlovák Köztársaság ne alkalmazza a szankciókat az Orosz Föderáció ellen, amelyek ártanak a szlovák állampolgároknak, egyéni vállalkozóknak és magánvállalkozóknak?” – tették fel a kérdést a népszavazási kezdeményezés szervezői. A petíciót a szervezők állításai szerint több, mint 450 ezer választópolgár aláírta. A gyűjtésbe olyan mozgalmak is besegítettek, mint a Szlovák Megújhodási Mozgalom, az SNS, Štefan Harabin, de a Republika aktivistái is különösen aktívnak bizonyultak.

Pellegrini az elutasító indoklásában arra hivatkozott, hogy a szankciókat az Európai Unió fogadja el a tagállamok – köztük Szlovákia – beleegyezésével, továbbá fél évente megújítja. Az elfogadott szankciók az elnöki iroda érvelése szerint beépülnek a szlovák jogrendbe és nem lehet azokat ignorálni egy népszavazás eredménye alapján. Arra az államfő ugyanakkor már nem tért ki, nem lehet-e úgy értelmezni egy sikeres népszavazást, hogy Szlovákia nem járul hozzá a szankciók meghosszabbításához.

Pellegrini szerint a petícióban szereplő kérdés nem egyértelműen fogalmaz és a teljesítése nem jár előre világosan látható következményekkel. Az elnök kifogásolja, hogy a kérdésből nem egyértelmű, miszerint a Szlovák Köztársaságra vagy az állampolgáraira, intézményeire vonatkozik a felvetés, ahogy az sem, hogy Oroszországot, az orosz cégeket, esetleg az orosz kötődésű, más országokban ténykedő jogalanyokat érinti a szankciók tilalma. Pellegrini szerint az sem világos és a gyakorlatban megállapíthatatlan, ha egy szankció árt az érintett vállalkozóknak és az állampolgároknak.

Az államfő nehezményezte, hogy a jelenlegi jogszabályi keretek között az elnöki irodának nincs módjában megvizsgálni az aláírások hitelességét. Az első, kormányhivatalnak továbbított petíció kapcsán kimondottan komolyan felmerült az a vád, hogy fantomaláírásokat tartalmaz, ugyanis a jelenlegi kezdeményezés mögé álló szervezetek sem tartották elképzelhetőnek, hogy a kezdeményezők, a Szlovák Testvérek önerőből több százezer aláírást tudnának összegyűjteni. Pellegrini arra célozgatott, a mesterséges intelligenciát is figyelembe vették az aláírásgyűjtés idején.

Danko a parlamentben csap vissza

Az SNS elnöke szerint Pellegrininél mélyebbre még Zuzana Čaputová államfő sem süllyedt, aki egy neki nem tetsző kezdeményezést az Alkotmánybírósághoz továbbított a kérdések vizsgálatára. A politikus szokásához híven egy rövidlátó intézkedéssel próbált meg elégtételt venni az államfőn – élesítette a parlamentbe egy hónapja beterjesztett javaslatot, miszerint a kormány tagjai kötelezően nem szavazhatnak új, Oroszország elleni szankciók és korlátozások mellett, továbbá aktívan törekedniük kell az energetikai piac stabilizációjára és az árszint normalizálására.

Ezt a határozatot a törvényhozás – teljesen váratlanul, az ellenzék hiányzásánák és koordinált fellépés hiányának köszönhetően – elfogadta, így a következő hetekben Pellegrini, leginkább pedig Robert Fico kormányfő is komoly dilemmákkal néz szembe.

Fico egyelőre António Costát, az Európai Tanács új elnökét informálta a népszavazási kezdeményezés állásáról és a szlovák parlament döntéséről, az alkalmat kihasználta arra, hogy közvetítse, az Európai Uniónak erős békeüzenetet kellene küldenie a Tanács június 26-án esedékes ülésén. Arról, hogy mennyiben köti Szlovákia kezét a parlamenti határozat a vétó ügyében, Fico nem ejtett szót.

Szankcióbarátok

A megosztott szlovákiai politikára jellemző, hogy az egyes pártok – de a társadalom is – más-más hozzáállást tanúsít a szankciókhoz. Pellegrini lépése a népszavazás elbuktatására kiváltotta az ellenzéki helyeslést: Ivan Korčok szerint az államfő megfelelő lépést hozott, mivel a kormány, nem pedig a nép visel felelősséget a szankciókért. Alapvető probléma ugyanakkor, hogy az SNS határozata pont a kormányt hozza kellemetlen helyzetbe.

A népszavazási kezdeményezés mögött álló erők ugyanakkor elkeseredettek. Milan Uhrík (Republika) elmondása szerint „nem tudta, hogy nevessen vagy sírjon” az elnöki döntésen, mivel az értelmezhetetlen. Uhrík nevetségesnek tartja, hogy Pellegrini az indoklásában képtelen volt meghatározni a Szlovákia és Oroszország szavak értelmét, a véleménye szerint az államfő ezzel Čaputová és Korčok társaságába katapultálta magát.

Bár egy kiírt népszavazás is valószínűleg érvénytelen lenne a szigorú feltételek miatt, a szlovák közvélemény nem kimondottan szankciópárti. Egy, az oPeniazoch.sk pénzügyi portál részére végzett felmérés szerint a megkérdezettek 22,6 százaléka gondolja úgy, hogy egyáltalán semmilyen hatással nincsenek a szankciók az orosz gazdaságra, további 14,6 százalékuk pedig minimális hatást tulajdonít a pénzügyi korlátozásoknak. Mindössze a válaszadók 22 százaléka gondolja azt, hogy nagy, vagy kimondottan súlyos hatással van az orosz gazdaságra az uniós korlátozás. Minél alacsonyabb volt a válaszadók végzettsége, annál biztosabban állították, hogy a szankciók többé-kevésbé értelmetlenek.

„Rendesen kellene konszolidálni”

A parlament a héten a tranzakciós adó módosításáról is döntött. Danko régóta szorgalmazta, hogy az adóteher ne vonatkozzon az egyéni vállalkozókra és a kiskereskedőkre, és pár napja a koalíciós partnereit is sikerült meggyőznie. Az intézkedés azonban kiesést jelent az államkasszában, amit a koalíció azzal orvosolna, hogy újra munkanappá tennék november 17-ét.

Az SNS vezetője kiemelte, pártja már a legelején is elutasította a tranzakciós adót, de Robert Fico (Smer) miniszterelnök a 2025-ös költségvetés megszavazását össze akarta kötni a kormánnyal szembeni bizalmi indítvánnyal, így ha Dankóék nem állnak be az államháztartás konszolidációja mögé, megbukott volna a kormány.

Azt azonban leszögezte, nem tartja jó ötletnek, hogy egy újabb munkaszüneti napot töröljenek el. Helyette inkább máshol kellene spórolnia az államnak, például az egészségügyben. 

Gátat kellene szabni az oligarchák gazdagodásának

 – mondta, de azt nem tisztázta, pontosan kire gondol.

Karas szintén úgy gondolja, hogy ha a kormány normális módon bonyolította volna le a konszolidációt, akkor most nem kellene szabadnapok megszüntetéséről beszélni. A műsorvezető arra is rákérdezett, hogyan viszonyul a KDH a koalíció alkotmánymódosító javaslatához, amely két biológiai nem elfogadását engedélyezné. Karas kitérő választ adott, szerinte még korai erről beszélni.

Посилання:https://ujszo.com/kozelet/danko-ukrajna-nem-lehet-unios-tagallam
google translate:  переклад
Дата публікації:07.06.2025 14:50:54
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):
Додано:07.06.2025 15:01:30




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014