СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Új Szó
Мова:14 (Hungarian / magyar)
Заголовок:

Megérkezett Pozsonyba a NATO-főtitkár, Fico azonban kikosarazta (GALÉRIA)

Резюме: Megérkezett Pozsonyba a NATO-főtitkár, Fico azonban kikosarazta (GALÉRIA)
Tilajcsík Dóra
Pozsony |

Megérkezett Pozsonyba a NATO főtitkára, Mark Rutte, akit az államfő, Peter Pellegrini fogadott. Annak ellenére, hogy a miniszterelnök, Robert Fico (Smer) nagy reményekkel telve tekintett a találkozóra, mivel arra számított, hogy több kérdésben is hangot adhat eltérő álláspontjának, végül ő volt az, aki faképnél hagyta a főtitkárt.

A NATO-főtitkár, Mark Rutte egy igen bonyolult időszakban látogatott Szlovákiába. Ahogy arra a köztársasági elnök hivatala is felhívta a figyelmet, Rutte akkor érkezett Pozsonyba, amikor az ukrajnai konfliktus tartós és fenntartható lezárása mellett az Európát érintő biztonsági kérdések kapcsán is intenzív egyeztetések zajlanak. Az államfő, Peter Pellegrini tájékoztatása szerint éppen ezért a védelmi kiadások növeléséről folytat megbeszélést a főtitkárral. A kormányfő, Robert Fico azonban nem tartotta elég fontosnak a NATO-főtitkárral való találkozást ahhoz, hogy elhalasztja a washingtoni útját. 

Fico kikosarazta

Amikor a miniszterelnök január végén bejelentette, hogy Mark Rutte hamarosan Szlovákiába látogat, kiemelten fontosnak nevezte a találkozót.

Tudják, hogy vannak fenntartásaim egyes kijelentéseivel kapcsolatban, de úgy vélem, egy személyes eszmecsere lehetővé teszi, hogy tisztázzuk ezeket a kérdéseket

– jelentette ki Robert Fico néhány héttel ezelőtt. Rutte és Fico egyeztetésének hírét a napokban Peter Pellegrini is megerősítette. 

A kormányhivatal az utolsó pillanatig mélyen hallgatott, csütörtök reggel pedig egy rövid közleményben tudatták, hogy Robert Fico a tervezett washingtoni útja miatt nem vesz részt a tárgyaláson. Ficót távollétében a miniszterelnök-helyettes, Robert Kaliňák (Smer) helyettesíti, aki egyébként a védelmi tárcát vezeti. Robert Fico a Konzervatív Politikai Akció Konferencia (CPAC) miatt utazott az Egyesült Államokba, amely programjában a miniszterelnök előadóként szerepel.

Kapcsolódó cikkünk

Alig egy nappal azután, hogy a kormányfő, Robert Fico (Smer) tanácsadói testületének vezetője, Erik Kaliňák megerősítette, hogy a miniszterelnök az Egyesült Államokban látogat, az is kiderült, hogy Fico miért utazik a tengeren túlra.

Annak ellenére, hogy egyelőre sem a kormányfő, Robert Fico, sem a hivatala nem tájékoztatta a nyilvánosságot arról, hogy a miniszterelnök hamarosan az Egyesült Államokba látogat, Erik Kaliňák hétfőt megerősítette, hogy a sajtóértesülések valóban igazak. Ezt követően ara sem kellett sokáig várni, hogy kiderüljön, miért utazik Fico Washingtonba.

A konzervatív szlovák kormányfő

A Konzervatív Politikai Akció Konferencia (CPAC) szerdán indul és egészen szombatig tart majd, így mostanra az előadók listáját is véglegesítették, amelyen a régi-új amerikai elnök mellett a szlovák kormányfő is helyet kapott.

fico cpac

A szóban forgó konferencia elsősorban azért lehet ismerős többeknek is, mivel a tavaly Dallasban megrendezett eseményen a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor is felszólalt. Ezt követően ő nyitotta meg a rendezvény magyarországi változatát is.

Amit az amerikai látogatásról tudni lehet

Sajtóértesülések szerint Fico csütörtökön utazik az Egyesült Államokba. Bár először úgy tűnt, mindössze egy napig marad, a legutóbbi információk arra engednek következtetni, hogy a kormányfő csak vasárnap indul haza.

A miniszterelnök programjáról azonban egyelőre nem tudni további konkrétumokat, Erik Kaliňák azonban nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Robert Fico az amerikai elnökkel, Donald Trumppal is találkozhat. 

Van néhány akadály

A koalíciós trió képviselői egyelőre meg vannak róla győződve, hogy a kormányválság ügye legkésőbb szerdára megoldódik, így minden olyan akadály elhárul, ami elgáncsolhatná a kormányfő washingtoni kiruccanását. Az utazás csütörtökre tervezett időpontja azonban nem tűnik túl szerencsésnek, hiszen az államfő, Peter Pellegrini a hétvégén bejelentette, hogy a NATO főtitkára, Mark Rutte csütörtökön érkezik Pozsonyba. Rutte szlovákiai látogatásáról már korábban is tudni lehetett, Robert Fico pedig egyértelműen kijelentette, találkozni szeretne a NATO-főtitkárral, hogy eszmét cseréljenek azon kérdések kapcsán, amikben nem értenek egyet.

Mivel Pellegrini úgy nyilatkozott, Ficóval együtt találkozik Ruttéval, hogy egyebek mellett a védelmi kiadásokról egyeztessenek, így nem kizárt, hogy a kormányfő kicsit majd odázza az indulást. Ha ugyanis faképnél hagyná a NATO-főtitkárt, azzal negatív értelemben véve erős üzenetet küldene a szövetségeseknek.

Diplomáciai körökben egyébként azt suttogják, ha kétoldalú egyeztetésre nem is kerül majd sor, Robert Fico biztosan nem tér haza egy olyan fotó nélkül, amelyen Donald Trump és Elon Musk is szerepel.

Érdemes azonban megjegyezni, ha a szlovák kormányfő valóban találkozni szeretett volna a NATO-főtitkárral, akkor elég lett volna odáznia kicsit az indulást. Mivel Robert Fico helyi idő szerint pénteken 16:35-kor tart beszédet a konferencián, így akkor sem maradt volna le a saját fellépéséről, ha csak délután utazott volna el.

Azzal, hogy Fico faképnél hagyta a NATO-főtitkárt, igen erős üzenetet küldött a szövetségeseknek. A kormányfő döntése feltehetően nem Pozsony malmára hajtja majd a vizet, hiszen csak az elmúlt napokban két olyan informális csúcstalálkozóra is sor került Párizsban, amire Szlovákia képviselői nem kaptak meghívót a kormány álláspontja, valamint a politikusok ténykedése miatt. 

Kapcsolódó cikkünk
Pozsony |

A kormányfő, Robert Fico (Smer) értetlenül áll az Emmanuel Macron francia elnök által összetrombitált szűk körű találkozó előtt, amely fő témája, hogy az Európai Unió miként tudná biztosítani Ukrajna védelmét. A miniszterelnök nem kapott meghívást az összejövetelre, így elképzelhető, hogy az általa megfogalmazott kritika ezúttal nem az „oroszbarátságnak”, hanem a sértettségnek tudható be.

Annak ellenére, hogy a miniszterelnök, Robert Fico figyelmét hétfőn igencsak lekötötte a kormányválság megoldása, némi ideje arra is maradt, hogy számon kérje az Európai Tanács elnökét, António Costát, amiért elfogadta a francia elnök, Emmanuel Macron meghívását. Macron hétfőre váratlanul összetrombitálta az európai vezetőket, hogy megvitassák az ukrajnai helyzetet. Érdemes azonban megjegyezni, hogy sajtóértesülések szerint mindössze nyolc állam kapott meghívást, a vendégek listájáról pedig a szlovák kormányfő is lemaradt.

Fico panaszai

Robert Fico hétfőn telefonon egyeztetett az Európai Tanács elnökével, a beszélgetés során pedig nem ment el szó nélkül amellett, hogy António Costa, az Európai Unió egyik legfontosabb szervének vezetőjeként, miért mondott igent a részvételre egy olyan találkozón, ahová mindössze hét uniós tagállamot, valamint az Egyesült Királyságot hívták meg. 

A szlovák miniszterelnök úgy véli, hogy az EU vezető politikusainak, Costa mellett Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, „felhatalmazás nélküli részvétele a párizsi egyeztetésen egy olyan mementó, ami egyáltalán nem járul hozzá az EU-n belüli bizalom építéséhez”. Fico ezen kijelentését egyebek mellett arra alapozza, hogy az eszmecsere témái között az is szerepel majd, hogy bizonyos országok békefenntartókat küldjenek Ukrajnába. 

Az Európai Uniónak egyáltalán nincs olyan hatásköre, amely értelmében dönthet arról, hogy csapatokat küldjön egy másik állam területére

– jelentette ki Robert Fico, aki egyúttal azt is hangsúlyozta, hogy „ez csak az ENSZ illetékes szervei által hozott döntés értelmében lehetséges”. 

Tiszteletben tartja, de…

Bár a kormányfő legfrissebb közleménye szerint „minden ellenvetés nélkül tiszteletben tartja az Ukrajnába csapatokat küldeni készülő országok találkozóját”, azt azért leszögezte, „ez egy olyan téma, amihez ez Európai Uniónak semmi köze, így beszélnie sem kellene róla”. Azt sem mulasztotta el megemlíteni, mennyire problémásnak tartja, hogy az egyeztetésnek kizárólag egy lengyel tisztviselő szószátyársága okán ment híre. 

Fico a korábban számtalanszor hangoztatott álláspontját is megismételte, mely szerint a továbbiakban sem hajlandó támogatni Ukrajna NATO-tagságát, Szlovákia pedig nem hajlandó katonákat vezényelni Kijevbe. Ha már Robert Fico a hatáskörökről igyekezett kioktatni az Európai Uniót, érdemes megjegyezni, hogy ő sem hozhat döntést ebben a kérdésben. Az egyetlen, aki bárkinek megtilthatja, hogy Ukrajna pártján harcoljon, az az államfő, Peter Pellegrini. 

Kapcsolódó cikkünk

Emmanuel Macron francia elnök meghívására ma este Párizsban egyeztet az ukrán békefolyamatról az Egyesült Királyság, Lengyelország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Hollandia, Dánia vezetője, illetve az Európai Bizottság vezetője és a NATO főtitkára. Szaúd-Arábiában pedig holnap orosz–amerikai tárgyalások kezdődnek. 

Az európai vezetők úgy látják: Donald Trump amerikai elnök ki akarja hagyni az EU-t a békekötés folyamatából, illetve Ukrajna számára kedvezőtlen békét akar kötni, ezért ma (hétfő) Párizsban szűkebb körű tanácskozást tartanak. A találkozó fő témája, hogy Európa miként tudja (akár az USA nélkül) biztosítani Ukrajna védelmét, legyen szó a mostani háború folytatásáról, akár egy újabb orosz invázió elrettentéséről. 

Marco Rubio amerikai külügyminiszter kijelentette, Ukrajnának és Európának is részt kell vennie az orosz–ukrán háborúról szóló béketárgyalásoknak. 

Ezzel próbálta eloszlatni azon aggodalmakat, amelyek azután merültek fel, miután kiderült, az USA és Oroszország mások kihagyásával egyeztet Szaúd-Arábiában. Előzőleg Keith Kellogg, az amerikai elnök Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottja a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián arról beszélt, Ukrajnának igen, de Európának nem lesz helye az asztalnál, amikor a békéről tárgyalnak. 

Lavrov–Rubio-találkozó 

A Bloomberg arról írt, hogy a Fehér Ház megüzente európai tisztségviselőknek, hogy az orosz–ukrán háborúban tűzszünetet akarnak elérni húsvétig, ami idén április 20-án lesz. 

De nyugati tisztségviselők szerint ilyen gyors eredmény túl ambiciózus és nem reális, még akkor sem, ha Donald Trump és Vlagyimir Putyin a jövő héten tárgyalni kezd Szaúd-Arábiában. 

A lap egyik forrása szerint reálisan inkább csak év végére lehet elérni a tűzszünetet. Marco Rubio amerikai külügyminiszter már Szaúd-Arábiába érkezett, ahol holnap várhatóan Mike Waltzcal, Trump nemzetbiztonsági tanácsadójával és Steve Witkoff-fal, a Fehér Ház közel-keleti megbízottjával az oldalán orosz tisztviselőkkel folytat megbeszéléseket az ukrajnai háború lezárásáról. A látogatás során a Gázai övezet jövőjéről is tárgyalnak majd. Az események felgyorsulását jól jelzi, hogy a ma (hétfő) megérkezett Szaúd-Arábiába Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, illetve Jurij Usakov elnöki tanácsadó is. 

Kapcsolódó cikkünk

Svédország „nem zárja ki”, hogy békefenntartókat küldjön Ukrajnába – mondta külügyminisztere hétfőn, miután Nagy-Britannia kijelentette, hajlandó csapatokat küldeni, hogy biztonsági garanciákat nyújtson Kijevnek.

„Most először egy igazságos és tartós békéről kell tárgyalnunk, amely tiszteletben tartja a nemzetközi jogot (...) Ha egyszer megvan ez a béke, akkor azt fenn kell tartanunk, és ennek érdekében kormányunk nem zár ki semmit” – mondta Maria Malmer Stenergard külügyminiszter a Sveriges Radio (SR) svéd közrádiónak.

A szomszédos Norvégia kormányfője, Jonas Gahr Störe úgy vélte, „nem most van itt az ideje” annak, hogy norvég katonák Ukrajnába küldéséről beszéljenek.

„Ez még nem a megfelelő idő arra, hogy következtetéseket vonjunk le arról, hogyan kellene megfogalmazni a biztonsági garanciát, és milyen hozzájárulást kellene nyújtani” – hangsúlyozta az NRK helyi közrádiónak.

„Készek vagyunk és hajlandóak vagyunk hozzájárulni Ukrajna biztonsági garanciáihoz, szükség esetén saját csapataink bevetésével” – írta Keir Starmer brit miniszterelnök a Daily Telegraph vasárnapi számában.

Störe elmondta, hogy hétfőn beszélt Starmerrel. Norvégia és Nagy-Britannia ugyanazon az állásponton van Ukrajna folyamatos támogatását illetően, azzal az egyértelmű elvárással, hogy Ukrajnának helyet kell kapnia az asztalnál (a tárgyalásokon), és Európának egységes üzenettel kell részt vennie – írta az X közösségi oldalán.

Zelenszkij fenntartásai 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyébként szintén a térségben tartózkodik. Azonban közölte, hogy nem tervez találkozót orosz vagy amerikai tisztviselőkkel, és tudomása szerint Ukrajnát nem hívták meg a szaúdiak által szervezett tárgyalásokra. 

Az Egyesült Államok nem rendelkezhet valós tervvel Ukrajnáról, mert az nem lehetséges Ukrajna nélkül 

– tette hozzá Zelenszkij. Megjegyezte, Ukrajna nem örül annak, hogy az USA bármilyen partneri kapcsolatot építsen Oroszországgal, ugyanakkor a háborúval kapcsolatos döntést sem fogad el anélkül, ha nem részese a megállapodásnak. Hozzátette, egy békemegállapodás keretében Ukrajna soha nem fog lemondani szuverén területéről, beleértve a Krímet. 

Magyar bot a küllőben 

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint „Párizsban a háborúpárti, anti-Trump, frusztrált európai vezetők gyűlnek össze, akik meg akarják akadályozni azt, hogy létrejöjjön a megállapodás a békéről Ukrajnában. Látnunk kell azt is, hogy Európában szervezkednek azok, akik nem akarnak békét.” Az Orbán-kormány a hétvégén egyébként megvétózta, hogy az Európai Unió megnyissa a csatlakozási tárgyalások első fejezeteit Ukrajnával. (MTI, 444, Portf.) 

Kapcsolódó cikkünk

Volodimir Zelenszkij vasárnap este az Egyesült Arab Emírségek fővárosába érkezett – közölte az ukrán elnök hivatala.

Zelenszkij a müncheni biztonsági konferencia után utazott Abu-Dzabiba. A hivatala által közzétett felvételeken látható, amint őt és feleségét, Olena Zelenszkát az emirátus egy tisztviselője és díszőrség fogadta a repülőtéren vasárnap késő este.

„Legfőbb prioritásunk, hogy még több emberünket hazahozzuk a fogságból” – írta Zelenszkij hivatala a közösségi médiában, hozzátéve, emellett a befektetésekre és a gazdasági partnerségre, valamint egy nagyszabású humanitárius programra összpontosítanak majd.

Bonyolult viszony

Mark Rutte és a szlovákiai vezetők viszonya egyébként eléggé változékony. A miniszterelnök hivatalba lépése óta többször is éles kritikával illette a NATO főtitkárát. Egyebek mellett kifogásolta Rutte Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányokkal kapcsolatos kijelentéseit, de azért is nemtetszését fejezte ki, mert a főtitkár „az igazságos béke” megteremtése mellett kardoskodik.

Mark Rutte tavaly váltotta a NATO élén elődjét, Jens Stoltenberget. A csere azonban nem zajlott zökkenőmentesen, mivel néhány ország, köztük Szlovákia, kezdetben nem támogatta egyértelműen Rutte jelölését. A lábadozó Robert Ficót helyettesítő Peter Pellegrini végül néhány hónap tartózkodás után Szlovákia légterének védelméért cserébe hajlandó volt beadni a derekát.

Rossz az irány

Robert Fico határozata, hogy a pozsonyi egyeztetés helyett a washingtoni utat választotta, bírálatok egész során eredményezte.

Robert Fico ismét kritikus helyzetben hagyta el Szlovákiát 

– ismételte meg korábbi kijelentését a Progresszív Szlovákia elnöke, Michal Šimečka, aki szerint Robert Fico döntése, hogy az ország biztonságát érintő kérdésekről való tárgyalás helyett „az amerikai elnökkel, Donald Trumppal fotózkodik Washingtonban”, még az eddiginél is súlyosabb izolációba döntheti Szlovákiát.

„A kormány külpolitikája a katasztrófa felé tereli az országot” – jelentette ki a diplomácia korábbi vezetője, Ivan Korčok (PS), aki úgy véli, Pozsony a biztonságpolitikai kérdésekben rossz oldalon áll. Korčok azt is megjegyezte, Szlovákiának mostanra nem csupán azzal a problémával kell megküzdenie, hogy „nem szorítanak nekünk helyet a tárgyalóasztaloknál, mert még azokkal a lehetőségekkel sem élünk, amik adottak”.

Amikor a NATO-tagságról tárgyaltunk, soha nem gondoltam volna, hogy egyszer olyan helyzet szemtanúi leszünk, hogy a szlovák kormányfő nem hajlandó tárgyalni a szervezet főtitkárával 

– adott hangot ellenérzéseinek a volt külügyminiszter.

Посилання:https://ujszo.com/kozelet/megerkezett-pozsonyba-a-nato-fotitkar-fico-azonban-kikosarazta
google translate:  переклад
Дата публікації:20.02.2025 13:43:48
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):
Додано:20.02.2025 15:01:14




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014