Резюме: |
В резултат на руската инвазия в Украйна през миналата година броят на убитите и ранените от противопехотни мини в страната се е увеличил десетократно спрямо 2021 г. предаде ДПА.
През 2022 г. в Украйна са документирани 600 подобни случая, съобщи на пресконференция в Женева Международната кампания за забрана на противопехотните мини (МКЗПМ).
През същия период броят на жертвите в световен мащаб е намалял от 5544 на 4710. От тях 1700 са били убити, а останалите са били ранени. Значителен спад на пострадалите от този тип оръжия е отчетен в Афганистан, но това се дължи предимно на факта, че талибанските власти не събират почти никакви данни по този проблем, отбеляза МКЗПМ.
Противопехотните мини се използват, за да се спре напредването на вражески сили и се взривяват при контакт. Те могат да останат скрити под земята в продължение на десетилетия и 85% от убитите и ранените са деца и други цивилни, които случайно са попаднали на тях.
Договорът от Отава, който е подписан от 164 държави, забранява противопехотните мини от 1999 г. насам.
Според представения днес доклад на МКЗПМ от нахлуването си в Украйна през февруари 2022 г. досега руските сили са поставили противопехотни мини в 11 от 27-те украински области. Въпреки това МКЗПМ съобщи, че Украйна също е използвала това оръжие най-малко веднъж в град Изюм в Харковска област, който по-късно попада под руски контрол. Най-малко 11 души са станали жертва на мините в Изюм.
Украйна е подписала договора от 1999 г. и е единствената от 164-те страни, която е нарушила задължението си да не използва противопехотни мини, отбелязва ДПА. Русия, подобно на САЩ и Китай, не е подписала Договора от Отава.
Сирия, където според доклада на МКЗПМ през 2022 г. са били убити или ранени 834 души, е единствената страна в света, която отчита по-голям брой инциденти с противопехотни мини от Украйна.
Държавите, в които има заложени такива оръжия, са общо 60.
МКЗПМ представлява мрежа от над 1000 неправителствени организации от повече от 100 държави и е движещата сила зад договора от Отава. МКЗПМ е лауреат на Нобеловата награда за мир от 1997 година.
|