Резюме: |
"Таванът" на цените на руския петрол не издържа и година. През октомври почти цялото количество се продаваше над 60 долара за барел, казал високопоставен европейски правителствен служител пред Financial Times. Санкциите обаче намалили значително притока на петродолари в Русия - както поради първоначално голямата отстъпка, така и в резултат на нарастващите разходи за транспорт и заобикаляне на санкциите, настояват на Запад. И готвят нови мерки за затягането им, пише изданието.
"Последните доказателства сочат, че трябва да затегнем нашия подход... няма желание да позволим на Русия да продължи да прави това“, казва служителят.
Средната цена на доставките на Urals надхвърли 60 долара за барел през юли. През октомври по данни на Министерството на финансите тя възлиза на 81,52 долара. Помогнаха и покачването на цените на световния пазар, до голяма степен поради намаляването на доставките от Саудитска Арабия и Русия, както и разширяването на сенчестия флот, който транспортира руски петрол, без да използва услугите на западни застрахователни и финансови компании.
През октомври само 37 от 134 танкера (28%), превозващи руски петрол, са имали западна застраховка, която може да бъде получена само чрез потвърждение на покупката на цена до 60 долара за барел. Броят на тези кораби сега изглежда много по-малък, казват западни служители. Освен това според тях застрахователите често получават невярна информация. Една от схемите, която позволява заобиколяне на "тавана", включва увеличаване на транспортните разходи (което намалява обявената цена на транзакцията до необходимите $60).
"Таванът" наистина е изиграл роля, казват западни служители и експерти, цитирани от Financial Times. "Необходимостта да се купуват танкери прави много трудно Кремъл да купува танкове“, наскоро защити санкционните ограничения Ерик Ван Ностранд, помощник на министъра на финансите на САЩ по икономическата политика. По-строгите санкции ще принудят Русия или да продава повече петрол в рамките на "тавана", или да харчи повече за логистика, за да го заобиколи, твърди Ностранд.
Значителното удължаване на транспортните маршрути (петролът от пристанищата на Балтийско и Черно море сега трябва да се транспортира не в Европа, а в Индия), по-високите застрахователни премии и допълнителните капиталови инвестиции увеличиха разходите на руските компании за операции по продажба на петрол с $36 за барел, намалявайки печалбите, изчислява Джефри Зоненфелд, професор в Училището по мениджмънт на Йейл, който съветва американските власти относно ценовия "таван".
Западните страни наскоро започнаха да налагат санкции срещу нарушителите на петролните санкции. Преди месец САЩ наказаха две корабни компании - от Турция и ОАЕ, а миналата седмица Великобритания наложи санкции срещу базираната в Дубай Paramount Energy & Commodities. Наскоро Министерството на финансите на САЩ поиска информация от 30 корабни компании за стотици танкери, които могат да превозват руски петрол, заобикаляйки санкциите, съобщи Ройтерс в понеделник.
От 30-те компании 17 са регистрирани в страните от Г-7, които определят тавана, каза лице, запознато с искането, пред FT. От останалите шест се намират в ОАЕ, а останалите са в Турция, Индия, Китай, Хонконг и Индонезия.
|