СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Mediapool.bg
Мова:2 (Bulgarian / български)
Заголовок:

МО очаква оферти за "заместващи" изтребители от САЩ, Израел, Франция и Швеция

Резюме:Сн. ЕПА/БГНЕС Военното министерство е поискало от САЩ, Израел, Франция и Швеция информация дали могат и при какви условия да предоставят на България изтребители, с които страната ни да може да се справи в транзитния период, когато бъдат приземени старите съветски МиГ 29 и бъдат доставени новите F – 16 Block 70. "За периода от края на 2023 г. до 2025-2026 г., когато трябва да дойдат и да бъдат въведени в експлоатация първите изтребители F-16, се обмислят варианти. Единият от тях е да се продължи експлоатацията на "МиГ"-овете, а другият – да се търси друга платформа, която да запълни тази празнина. Изпратени са писма до доста страни, има отговори от Франция и Швеция. Френската делегация ще бъде днес в МО, а шведската ще бъде у нас на 20 септември. Чакат се още отговори от САЩ и Израел'', каза служебният военен министър Димитър Стоянов пред БНР. "Засега идеята е "Мираж - 2000-5", който е един добър самолет, и беше свален от експлоатация във Франция само преди месец-месец и половина. Шведската очакваме да дойде на 20-ти септември и очакваме все още отговори от САЩ и от Израел. Алтернатива друг да дойде вместо нас да пази не искам даже и да помислям, че има", добави той. Българската бойна авиация разчита само на МиГ-29, а войната в Украйна силно затрудни поддръжката на машините, тъй като Русия, Украйна и Беларус отпаднаха като опции. Оптимистичните очаквания са да може да се разчита на МиГ-29 до средата на следващата година, ако не бъде намерен вариант за поддръжката им. "Ресурс в момента имаме до средата на 2023-та, но при силно ограничена летателна дейност. За мен е много обезпокоително. Целта е да се вземат двигатели, да се монтират на самолети МиГ-29, да осигурим в срок - до края на 2023-та носенето на бойното дежурство, изпълнението на задачата по "Еър полисинг". Имаме пари. Над 40 милиона са заделени", каза Стоянов. От месеци се водят разговори с Полша да се осигурят двигатели, но засега няма конкретен резултат. Стоянов определи разговорите като "обнадеждаващи". Полските представители са поканени да дойдат в България. "Два от двигателите се очертава да бъдат закупени директно, а останалите шест да бъдат ремонтирани в Полша", посочи той. В същото време доставката на купените от България 8 машини F-16 за над 2 млрд. лева се забави заради пандемията. Очакват се през 2025 година, а след това ще трябват и няколко години, за да могат да се усвоят напълно от българските ВВС. Затова бе лансирана възможността, докато бъдат доставени и усвоени новите F-16, да бъдат придобити изтребители на лизинг. Зад тази идея застана и президентът Румен Радев. Другата възможност е България да се възползва от по-сериозна помощ от съюзниците в НАТО за охраната на въздушното ни пространство. "Такава алтернатива не искам даже да помислям, че има - друг да дойде вместо нас да пази", каза Стоянов.  
Посилання:https://www.mediapool.bg/mo-ochakva-oferti-za-zamestvashti-iztrebiteli-ot-sasht-izrael-frantsiya-i-shvetsiya-news339868.html
google translate:  переклад
Дата публікації:16.09.2022 14:46:07
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):България
Додано:16.09.2022 15:25:54




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014