СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Új Szó
Мова:14 (Hungarian / magyar)
Заголовок:

A PISA-felmérésből kiderül, a diákoknak a szövegértéssel van a legtöbb problémája

Резюме:A PISA-felmérésből kiderül, a diákoknak a szövegértéssel van a legtöbb problémája Czímer Gábor 2019. 12. 03., k - 18:10
A visegrádi négyek országai közül Szlovákiában érték el a diákok a legrosszabb eredményeket. Képünk illusztráció. (TASR-felvétel)
Friss ikon
Off
Törzs

A felmérés keretében 79 országban vizsgálták a 15 éves diákok szövegértési, természettudományos és matematikai képességeit. Szlovákiában szlovák és magyar tannyelvű iskolákban is vizsgálódtak. 

A mérés során az ország a szövegértési mutató esetében 458 pontot ért el, ami a 41. helyre volt elég. A világ legfejlettebb országait tömörítő OECD-szervezet átlaga 487 pont. Magyarország 481 ponttal a 33. helyen van előttünk, Csehország pedig 490 ponttal a 25. A lengyelországi tanulók 512 pontot értek el, és ezzel az előkelő 10. helyet szerezték meg. 
A visegrádi négyek országai helyett Szlovákia olyan országokkal hasonlítható össze, mint Chile (452 pont), Törökország (466 pont) vagy Ukrajna (466 pont). Az abszolút csúcstartók a kínaiak. A távol-keleti ország kontinentális régiójának diákjai az első helyezettek, akik a szövegértés mérése során átlagosan 555 pontot szereztek.

Szövegértés

Az sem mutat derűsebb képet, ha a szövegértési kompetencia időbeli alakulását nézzük. A háromévente elvégzett kutatás előző, 2015-ös köréhez képest ugyan 5 ponttal jobb értéket értek el a diákok, de a 2009-es méréshez viszonyítva még mindig 19 ponttal alacsonyabb szintet mutatnak.

Gondok vannak az olvasással

A kutatás részletes adataiból látszik, hogy a diákok tudásszintje országon belül is nagy eltéréseket mutat. A szövegértés terén nagyon rosszul teljesítő szlovákiai diákok aránya eléri a 31,4%-ot. Ez 2009-hez képest 9,1 százalékpontos növekedést jelent. „Ezek a tanulók a legalapvetőbb olvasási kompetenciákkal sem rendelkeznek, amelyek azonban elengedhetetlenek lennének a továbbtanulásukhoz” – írja a felmérés szlovákiai lebonyolítója, az Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézete (NÚCEM). Az ilyen, rosszul teljesítő diákok 65,4%-a szakmunkásképzőbe, 44,4%-a alapiskolába jár. A spektrum másik végén, a nagyon jó eredményekkel rendelkező diákok a teljes minta 4,6%-át adják. A túlnyomó többségük nyolcéves gimnáziumba jár.

A számtan jobban megy

A felmérés során a matematikai kompetenciákat is vizsgálták. Ezen mutató esetében a szlovákiai tanulók átlaga 486 pont, ami a 32. helyre volt elég. Mivel az OECD-átlag ebben az esetben 489 pont, így Szlovákia a középmezőnyben helyezkedik el. Az előző, 2015-ös kutatáshoz képest diákjaink 11 ponttal jobb átlagos eredményt produkáltak. Csehország a 22. (499 pont), Magyarország pedig a 36. (481 pont). 

Szlovákia olyan országokhoz hasonlatos eredményt ért el, mint Portugália, Ausztrália, Oroszország vagy az Egyesült Államok. A vizsgált szlovákiai diákok 25,1%-ának teljesítménye rendkívül rossz. A szövegértéshez hasonlóan ebbe a csoportba azok tartoznak, akik az alapvető matematikai készségekkel sem rendelkeznek. Túlnyomó többségük (63,4%) szakmunkásképzőbe jár. Jó hír azonban, hogy a kiemelkedő matematikai teljesítményt mutató diákok aránya növekedett.

A természettudomány terén sem állunk jól

A harmadik vizsgált kompetencia a természettudományos ismeretek és képességek voltak. Ebben a kategóriában Szlovákia 464 pontot és így a 41. helyet szerezte meg. Az OECD-átlag azonban 489 pont. Ezzel Szlovákia Ukrajnával (469 pont), Olaszországgal (468 pont) és Törökországgal (468 pont) van azonos mezőnyben. 

A szlovákiai diákok a természettudomány kategóriájában 2006 óta az OECD-átlag alatt teljesítenek. A természettudományos kompetenciák mérése során a hazai tanulók 29,2%-a nagyon rosszul teljesített. Az előzőekhez hasonlóan a rossz eredményeket felmutató diákok legnagyobb része szakmunkásképzőben tanul.

A PISA-felmérést háromévente készítik világszerte, a most nyilvánosságra hozott kutatás adatfelvétele 2018 áprilisában 385 szlovákiai iskolában történt. Összesen 6770 diák töltötte ki a tesztlapot.

Bevezető
Pozsony |

Ha ezt a mondatot egy diák el tudja olvasni és meg is érti, akkor a szerencsésebbek közé tartozik, szövegértés terén ugyanis a szlovákiai diákok a V4-es országok tanulóitól is jócskán lemaradtak. A legfrissebb PISA-felmérés az oktatás siralmas állapotát mutatja, csak matematikából van némi javulás. A felmérés szerint a kínai gyerekek teljesítenek a legjobban.

Település / hely
Pozsony
Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt
Komment kikapcsolva
Bekapcsolva
Bevezető mint galéria
Ki
Szerző
Czímer Gábor
Посилання:http://ujszo.com/kozelet/a-pisa-felmeresbol-kiderul-a-diakoknak-a-szovegertessel-van-a-legtobb-problemaja
google translate:  переклад
Дата публікації:03.12.2019 19:10:40
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):
Додано:04.12.2019 8:08:26




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014