СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Bernardinai
Мова:39 (Lithuanian / lietuvių)
Заголовок:

Viceministras: su Rusija siejama programinė įranga turi šnipinėjimo spragų

Резюме:

Kibernetinio saugumo specialistai šiuo metu ieško, kuo pakeisti valstybės institucijose naudojamą nesaugią su Rusija siejamą programinę įrangą. Ji palieka spragas, leidžiančias įsilaužti į sistemas, sako krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza.

„Žinoma atvejų, kai yra įtartinų programinių įrangų. Žinau vieną atvejį, apie kurį galėčiau gerokai vėliau pasakyti, nes bandome jį išspręsti. Viena pagrindinių priemonių – apriboti viešą prieigą. Nes jei yra įtarimas, kad gali būti nuotoliniu būdu prieita, valdoma, platinami atnaujinimai, akivaizdu, kad reikia perimti tų prisijungimų kontrolę (...). Pastebima, kad yra paliktos priemonės prisijungti, o kai prisijungia, spėk, ką jie daro, kaip jie kontroliuoja. Tie vartai yra užverti, bet panašu, kad kažkas turi raktą. Ir jei kažkas turi raktą, gali ateiti ir tuos duomenis pakeisti“, – BNS sakė E. Kerza.

Jis nenurodė, kurioms institucijoms kyla tokia grėsmė ar kokia įranga ją kelia, tačiau sakė, kad ji siejama su Rusija. Spragos, anot viceministro, aptiktos ne šiemet, pati minima programinė įranga dar nepakeista, bet prieiga prie sistemų apribota.

„Gamintojas pats ne (nekelia grėsmės), bet buvo nustatytos galimos sąsajos su Rusija. Tada atliktas papildomas vertinimas, identifikuota potenciali grėsmė (...). Visų pirma, tikslas – apsisaugoti, antra – rasti analogą“, – teigė E. Kerza

Jis taip pat priminė, kad pirmąjį šių metų pusmetį Rusija galėjo vykdyti kibernetinių išpuolių Lietuvoje, jų metu atakuota ir krašto apsaugos sistema.

Viceministras pabrėžė, kad sprendžiant šias problemas liepą su NATO partneriais organizuoti masiniai mokymai sistemų administratoriams, kaip apsaugoti pramonines sistemas.

Žada vertinti ir daugiau programų

Trys Seimo konservatoriai Laurynas Kasčiūnas, Žygimantas Pavilionis ir Audronius Ažubalis šią savaitę kreipėsi į premjerą, prašydami įvertinti rusiškos programinės įrangos ir informacinių sistemų naudojimo mastą valstybės institucijose bei strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčiose įmonėse.

Konservatoriai nurodė, kad Policijos departamentas nuo 2006-ųjų naudoja „1S:Įmonė“ platformos pagrindu sukurtos finansų apskaitos sistemos modulius. Jų teigimu, ši programinė įranga uždrausta, kai Federalinė saugumo tarnyba nustatė, kad ją Rusijos žvalgyba galėjo naudoti šnipinėti.

Tuo metu „Lietuvos geležinkeliai“, anot parlamentarų, naudoja Rusijos kariniam pramoniniam kompleksui priklausančios „Iževsko radijo gamyklos“ saugos sistemą „Klub-U“. Ši sistema įdiegta visuose lokomotyvuose modernizuojant Lietuvos geležinkelio sistemą. „Klub-U“, pasak konservatorių, naudoja rusišką palydovinę navigacijos sistemą GLONASS, ja nustatomos lokomotyvų koordinatės, judėjimo parametrai – koordinatės ir greitis.

E. Kerza sako, kad specialistai dar vertins šių sistemų saugumą.

Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnybos direktorius Darius Adomaitis teigė, kad minimos sistemos kol kas nėra išanalizuotos, tačiau jau pateikta rekomendacija nenaudoti rusiškos kompanijos „Kaspersky“ kuriamos antivirusinės programos.

„Konkrečių nuogąstavimų turime dėl to, kad Rusijoje visos kompanijos, kurios dirba su IT, turi gauti leidimą užsiimti ta veikla tam tikrose specialiosiose tarnybose. „Kaspersky“ vienareikšmiai, kaip vykdanti veiklą Rusijoje, turėjo gauti leidimą iš specialiųjų tarnybų. Jų ryšys su specialiosiomis tarnybomis yra, koks jis, mes nežinome, bet tai kelia nepasitikėjimą. Dėl to mes rekomenduojame nenaudoti „Kaspersky“ valstybės arba kritinėse infrastruktūrose“, – BNS sakė kibernetinio saugumo specialistas.

Anot jo, šiuo metu vertinama, kokiu mastu ši programa naudojama. Rizika, D. Adomaičio tvirtinimu, kyla dėl to, kad programa pati, be vartotojo žinios siunčia automatinius atnaujinimus, kuriuose gali būti paslėptos ir šnipinėjimui skirtos programos. D. Adomaitis aiškina, kad panašiu principu Ukrainoje išplito virusas „Petia“, išplatintas per buhalterinės programos atnaujinimus.

Посилання:http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2017-08-12-viceministras-su-rusija-siejama-programine-iranga-turi-snipinejimo-spragu/162649
google translate:  переклад
Дата публікації:12.08.2017 12:41:00
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):
Додано:12.08.2017 14:08:08




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014