Чому Меркель так переймається дрібними країнами ЄС?
29.08.2014 9:44:57
Автор:
valeriy.drotenko
Політика Анґели Меркель по відношенню до дрібних балканських країн вельми нагадує підхід одного з найславетніших її попередників - Гельмута Коля.
Не вдаючися у детальний переклад аналізу німецького журналіста-зовнішньополітичного аналітика Томаса Себастіана Вітцтума, зосередимося на основних висновках.
По-перше, серед пріоритетних завдань пані Меркель - не дати Балканам перетворитися на Україну: сербський великодержавний реваншизм, котрий не закінчився з ув'язненням та поваленням режиму Мілошевича та військових злочинців 1990-х, македоно-албанське та македоно-грецьке напруження у стосунках, Косово, убога та вибохонебезпечна Боснія, практично збанкрутіла Греція та вельми непростий Кіпр - усе це створює ґрунт для поширення на регіон російського впливу. Тому, з одного боку, канцлерші необхідно чимось задобрювати цих маленьких та не вельми економічно успішних членів та кандидатів у члени ЄС.
По-друге, кожна з цих країн має непропорційно великий (як за населенням, економічним внеском та іншими показниками) вплив - як у інституціях ЄС, так і в інших євроінтеграційних проектах - Раді Європи, ОБСЄ, тощо. Ще Гельмут Коль робив ставку на дрібні країни ЄС (тоді, щоправда, серед них не було балканських, балтійських та східно-європейських країн) - проявляючи усілякі знаки уваги та шани до них та до очільників, він у такий спосіб забезпечував лояльність та підтримку німецької позиції у вирішальних голосуваннях.
У світлі нинішньої української кризи та вельми сильних позицій російської пропаганди (та прихованих зв'язків) у Франції, Італії та Іспанії, саме підтримка німецької позиції (зокрема, у питаннях санкцій проти Росії) дрібними членами ЄС дозволяє компенсувати проросійське лобі, що здавна гніздиться у цих трьох крупних членах Спільноти.
У світлі цієї інформації, імідж "фрау Рібентроп", наспіх склепаний сердитою та необізнаною українською веб-спільнотою, явно не заслужений. Особливо у світлі того, що ті, хто у праведному гніві творять цей імідж, не утруднюють себе перевіркою першоджерел та практично усі не володіють жодною з іноземних (європейських) мов, щоб мати таку можливість.
Оригінал: Die Welt