СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       



Київ боявся ночі

22.01.2014 21:10:00
Автор: julia.halamay 

- Всі ми вже в тюрмі. Яка різниця - у меншій чи у великій, на всю країну? - говорив в середу Юрій Луценко. ЄС думає, як покарати винних у кровопролитті.

Луценко - колишній глава МВС і один з лідерів помаранчевої революції. Хоче, щоб всі депутати верховної Ради, які не підтримують Віктора Януковича, створили опозиційну альтернативу для парламенту. Апелює, щоб главою став Віталій Кличко, глава партії УДАР, колишня зірка боксу.

Однак серед трійки головних лідерів опозиційних партій крім Кличка є ще Арсеній Яценюк  з «Батьківщини» та Олег Тягнибок з націоналістичної «Свободи» - не було до середи  досягнуто згоди на проголошення єдиного лідера, а в майбутньому одного кандидата від опозиції на президента України.

Хоч однаково над Майданом, як і площі Європейській домінував в середу потужний гнів на Януковича (часто називали його тут «так званим президентом») і страх перед тим, що принесе ніч.

До вечора міліція не атакувала барикад навколо Майдану, а опозиція дуже була зацікавлена, щоб перш за все на цій площі зберегти мирний характер протестів крім провокації хуліганів, завербованих через власті. Раннім вечором на Майдані було понад 100 тис. людей - молилися за вбитих, співали гімн і навіть колядки.

Однак тренування підрозділів самозахисту при барикадах на вулиці Інститутській, а також густі клуби диму, які носилися над Майданом, не дозволяли нікому забути про страх.

Дим сунув від вулиці Грушевського і з однієї сторони Європейської площі. Вулиця веде до будівлі уряду і від декількох днів є полем бою міліції з демонстрантами. Супротивники влади передусім палили там великі купи сміття, а увечері встановили загороди з підпалених автомобільних шин, щоб таким чином утруднити напад міліції. Увечері на Європейській площі було декілька тисяч супротивників влади, готових до боротьби.

Уряд заперечував, що міліціонери вживали в середу бойові патрони - повинні були стріляти виключно гумовими кулями. Проте офіційно дозволив задля відновлення «громадського порядку» використовувати світло-шумові, димові та газові гранати, а також використання водометів навіть при від'ємній температурі (раніше неможливо було їх використовувати при мінусовій температурі).

Водомети міліція вживала раніше, а з вул. Грушевського декілька вечорів доходив гуркіт гранат. У бік міліціонерів летіли каміння і коктейлі Молотова.

Міліція не лише била палицями українців, схоплених під час бійок, але також протягом декількох годин переслідувала людей на короткому відрізку вулиці Хрещатик. В околицях Грушевського била і заарештовувала навіть лікарів, які добровільно допомагали пораненим від палиць та гумових куль (поранено там понад 200 осіб).

Але репресії влади по відношенню до опозиціонерів і незалежних діячів продовжуються і поза місцем демонстрації. У вівторок з України до Польщі втік один з найбільш відомих незалежних публіцистів Віталій Портніков - через побоювання про свою безпеку.

 «У Бориспольському районі знайдено два тіла із слідами тортур і головами, обклеєними стрічкою», - інформував портал тижневика «Дзеркало тижня». Зі слів місцевої міліції в тамтешньому лісі було тільки одне тіло. «До ідентифікації закликано сім'ю Юрія Вербицького», - поінформував журналістів Радіо Свобода речник МЗС Микола Жикович. Вербицький - нещодавно викрадений діяч київського Майдану; ввечері підтверджено його смерть.

Офіційно говориться про три смертельні випадки, неофіційно - за словами лікарів з Майдану - про п'ять. 

- Європа на нас дивиться. Підтримує, але дуже слабко. Ми мусимо розраховувати тільки на себе і витримати, - так відома лікарка і активістка Ольга Богомолець говорила в середу ввечері з сцени на Майдані.

Справді,  Україна переживає найзагрозливішу політичну кризу з часів розпаду СРСР, Євросоюз надалі гарячково міркує, як реагувати. І поки що немає серед її членів згоди, як міцно натиснути на табір Януковича.

- Ми шоковані відомостями з України про вбитих серед демонстрантів. Засуджуємо насилля і закликаємо обидві сторони до поміркованості, а також стримування ескалації, - сказав Жозе Мануел Баррозу, президент Європейської Комісії. ЄС підкреслює, що головна відповідальність за мирне вирішення конфлікту залишається за владою України.

Польща - публічно і в неформальних розмовах - проти запровадження санкцій для чиновників і відповідальних політиків за насилля. Серйозної розмови про санкції домагається Литва.

- Євросоюз, якщо буде потрібно, вийде поза заяви. Є на території ЄС справи олігархів і банківські рахунки. Можна їх переглянути... - говорить комісар Євросоюзу Януш Левандовські. Глава шведської дипломатії Карл Більдт пропонував Євросоюзу задум переслідування олігархів з кола Януковича. Для того не потрібно санкцій, але, наприклад, старанного застосування антикорупційних положень.

Швидший виявився Вашингтон - посольство США в Києві оголосило, що анулювало візи «декільком українцям, відповідальним за акти насилля». 


Оригінал: Kijów bał się nocy

Схожі публікації (3):



Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014