СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       Україна. Янукович не хотів розмовляти з опозицією. Викрадання активістів, відомий журналіст покидає країну

21.01.2014 23:19:00
Автор: julia.halamay 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не відбулося запланованих на вівторок переговорів влади з опозицією - проігнорував їх президент Віктор Янукович, що спричинило бойкот переговорів також його політичними суперниками. Активісти з Майдану піднімають тривогу, що на в’їздах до міста війська розставляють намети. Вночі почав діяти «закон про диктатуру». Після серії погроз країну вирішився покинути відомий журналіст Віталій Портніков

Переломним моментом могла стати ніч з понеділка на вівторок. Під ранокслужбовціспецпідрозділу міліції «Беркут», які блокують вхід на вулицю Грушевського в центрі столиці, пішли штурмом на осаджуючих їх від неділі опозиціонерів. У той же час в різних пунктах міста активізувалися провокатори, так званими «тітушками». Зачіпали перехожих, били вітрини, нищили автомобілі.

- Мене з чоловіком розбудив телефонний дзвінок від приятелів. Піднімали тривогу, що на Грушевського«Беркут» пішов на штурм. Ми побігли на місце. І там справжня битва, - розповідає Оксана Бровко, активістка Майдану. 

- Беркутівці били тих, хто потрапляв їм під руку, стріляли гумовими кулями, кидали світло-шумові гранати просто в людей. Ціллю мали поранити в першу чергу журналістів. Можна це побачити на записах. Камера показує людину в касці, щотримаєв руці щось до стрільби, він дивиться в об'єктив, піднімає зброю і картинка зникає, - додає жінка. 

Працівники міліційного спецназу мали чисельну перевагу, бо під ранок опозиціонерів при вході на вул. Грушевського було тільки декілька сотень. Міліціонери розібрали барикади, зведені мітингувальниками, знищили побудовану ними в понеділок катапульту. Здавалося, що потім підуть прямо на Майдан Незалежності. 

Однак Майдан швидко мобілізувався і мешканці з наметового містечка прибігли на допомогу. Під їх натиском «Беркут» відійшов на попередні позиції. 

Більше тисячі отримали поранення, викрадено активістів 

Як повідомляють речники Майдану, під час нічних сутичок постраждало майже 1,4 тис. опозиціонерів. 

Карети швидкої допомоги не встигали перевозити людей до лікарень. Одним з тих, хтовідвозив пораненого своїм автомобілем, був популярний активіст МайдануІгор Луценко. Привіз його до міської лікарні№ 18. За ним до прийомного кабінету увірвалися четверо людей, одягнутих в цивільне. Скрутили опозиціонерові руки і забрали з собою. До вечора не було про нього жодної інформації, і активісти протестували під будинком Служби Безпеки, скандуючи його ім'я. 

Ввечері Луценко знайшовся. Описав на Фейсбуку, як його вивезли до лісу, і викрадачі сказали йому стати на коліна під деревом і молитися. Коли говорив слова молитви - викрадачі втекли. Справжність запису підтвердила дружина Луценка, зазначаючи, що її чоловікавідвезли до лікарні. Досі невідомо про подальшу долю іншого викраденого з лікарні активіста - Юрія Вербицького. 

Андрій Клюєв, секретарРади Національної Безпеки, якого питали впродовж дня, що сталося із захопленим, відповів, що не знає, але висловив надію, що «не буде з ним так як з Георгієм Гонгадзе»- журналістом, якого викрали і вбили офіцери міліції в 2000 році,швидше за все за дорученням Леоніда Кучми.

Про те, щоможе розділити долю Гонгадзе, поінформували «російські знайомі» відомого українського журналіста Віталія Портнікова. Визнав він такі відомості вірогідними і вирішив залишити країну. У розмові з «Українською Правдою» додав, що впродовж дня видзвонювали до його дому «ті тушки» і боїться за своє життя. 

Полювання на «тітушек» 

План, щоб уночі з понеділка на вівторок «тітушки» привели до дезорганізації діяльності опозиції, не спрацював. Справно переловили їх активістипатрулюючоговулицями«автомайдану. Упіймали кілька десятків молодих, тренованих, людей з бейсбольними бітами і привезли їх на Майдан. Спіймані зізнавалися, що приїхали до столиці, бо пообіцяли їм 200 гривеньза «участь в демонстрації». Опозиціонери водили їх навколо Майдану «маршем ганьби», а потім відпустили. Однак частина «тітушек» була побита розсердженими протестуючими. 

день ситуація трохи заспокоїлась. При вході навулицю Грушевського на «нічийній землі» між міліційним кордоном і натовпом опозиціонерів з'явилися три священики Української Православної Церкви Київського Патріархату. Молилися, закликаючи обидві сторони до каяття і припинення насилля. Командувачі «Беркуту» наказали підлеглим заглушати слова молитви ляскотом металевих щитів. 

У понеділок серед коментаторів популярним була думка, що молоді люди, які збираються на Грушевського і воюють з «Беркутом», це перш за все активісти радикальної організації «Правий Сектор». Київський політолог і соціолог Юрій Бауман спростовує: «Правий Сектор» - це штучна організація, скажу прямо: сорок провокаторів. Справді, це вони в неділю після мирної демонстрації на Майдані, в якій взяло участь кількатисяч людей, без приводу почали бійки з міліціонерами. Влада хотіла мати телевізійну картинку, що доводила, що опозиція - це авантюристи, хулігани і потрібно себе за них серйозно взятися. Однак Янукович прорахувався, бо випустив з пляшки джина, якого важко буде стримати», - сказав Бауман «Газеті Виборчій». 

Війська на околицях міста 

До тих людей, що б'ються з «Беркутом», швидко приєдналися спершу 400, потім 4 тис. реальних опозиціонерів. «А за ними стоїть ще багатотисячний Майдан і однозначно ворожий Януковичу Київ - говорить Бауман. - Президент має проблему і, незважаючи на спростування цієї інформації від його людей, схиляється до введення надзвичайного стану. Сил для цього має небагато, розраховувати може тільки на «Беркут» і на абсолютно проросійську Службу Безпеки України. Посадові особи інших військових угрупувань не дуже хочуть вмирати за нього», - оцінює Бауман. 

Мешканці Києва побоюються, що винятковий стан може бути введений щохвилини, хоча клюєв і представники правлячої Партії Регіонів забезпечують, що такий план не береться до уваги.

При в'їздах до міста війська встановляють намети, напевно готуючи пости. У середу о півночі почав діяти - як кажуть кияни - «закон про диктатуру», тобто пакет антидемократичних положень, різко обмежуючих громадянські свободи, прийнятий в четвер через президентську більшість в парламенті. Згідно з цими положеннями те, що робиться на Майдані, разом з розбитими там наметами, вогнищами, є нелегально, а перебуваючих там опозиціонерів можна і слід посилати до в'язниці. 

Зірвані переговори опозиції з владою

Схоже на те, що ситуацію не змінять найближчим часом розмови влади з опозиціонерами. На заплановані на вівторок переговори, незважаючи на обіцянки, президент Янукович чи прем'єр Азаров не прийшли, вони сразом з віце-прем'єром Арбузовим зустрілися в той час на закритій зустрічі в президентській резиденції в Межигірі. Владу повинен був представляти Клюєв, а опозицію - Віталій Кличко. На звістку про те, що на зустрічі не буде президента, Кличко відмовився від участі і пішов на вулицю Грушевського розмовляти з протестуючими і представниками «Беркуту».

У вівторок пізно ввечері на вулиці Грушевського знову по обидва боки барикади стояв кордон міліціонерів «Берукту» та розлючених протестуючих. У бік міліціонерів летіли коктейлі Молотова, а у бік демонстрантів - банки із сльозогінним газом. До безпосередніх сутичок однак не доходило. 


Оригінал: Ukraina. Janukowycz nie chciał rozmawiać z opozycją. Porwania aktywistów, znany dziennikarz opuszcza kraj
Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014