СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       Україна перед другим раундом. У неділю буде випробування опозиційних сил

07.12.2013 2:00:00
Автор: julia.halamay 

Якщо недільна демонстрація буде такою ж великою, як і тиждень тому, єврореволюція може отримати друге дихання. Якщо ні - Янукович виграє

 

Опозиція скликає в неділю 8 грудня на 12 год. народне віче в Києві.

Всі напружено очікують, якою буде відповідь. Від величини і перебігу цієї демонстрації може залежати доля української єврореволюції.

- Якщо тепер прийдуть також величезні натовпи, президент Віктор Янукович муситиме подумати про поступки по відношенню до опозиції. Змушений буде якось приборкати цей гнів. Поступками можуть бути відправлення у відставку уряду Миколи Азарова. І потім повернення до підготовок, щоб швидко підписати угоду з Євросоюзом. А якщо прийде значно менша кількість людей, ніж попереднього тижня, Янукович просто вичікуватиме. Колись протест згасне. Люди не стоятимуть там цілий рік, - говорить голова київського Інституту Глобальних Стратегій Вадим Карасьов.

Державні канали ТБ одержали – згідно інформації від незалежних медіа – рекомендацію, щоб для ускладнення недільної мобілізації ще сильніше обмежити репортажі про протести.

Активізуються також супротивники зближення з Європою. Від Києво-Печерської Лаври, яка належить Московському патріархату, вийшла вчора православна контрдемонстрація у бік Майдану. «Ми проти євро содомії», - пояснювали її учасники. «Гомоєвроінтеграція», тобто залякування вольностями для геїв, вже декілька тижнів це одна із основних недолугих зачіпок, яку використовують противники угоди про асоціацію з ЄС.

Лежачий протест під Прокуратурою

У центрі Києва протестувало в п'ятницю декілька тисяч людей.  З них близько 20 молодих демонстрантів лежало вранці перед входом до Генпрокуратури, домагаючись звільнення кільканадцяти осіб, затриманих під час демонстрації 1 грудня в сутичці з «Беркутом».

Протестуючі без перешкод впустили на роботу лише тих чиновників, які погодилися поставити підписи під їх петицією. Решта мусила прориватися між лежачими.

- Мене також могли б посадити, бо і я приймала участь у мирній демонстрації в Києві. Нажаль,  не можу багато чого зробити для заарештованих, отже, принаймні лежу, - пояснила одна з учасниць Вікторія Череменко.

Голодовку припинила вчора Юлія Тимошенко, про що її попросили в четвер на Майдані.

Гості з Європи підтримують Майдан

У Києві переважає думка, що влада не наважиться найближчим часом на силове придушення протесту.

Рада Європи підтвердила вчора, що українська опозиція та уряд погодилися на пропозицію місії Ради, яка дослідить справу брутальної операції спецназу на Майдані вночі з п'ятниці на суботу минулого тижня.

Своєрідним полісом безпеки для демонстрантів в Києві стали візити європейських політиків. На Майдан прийшов в минувшу середу голова німецького МЗС Ґідо Вестервелле, а наступного дня голова шведської дипломатії Карл Більдт. «Якби Янукович послав тепер сюди спецназ, було б це ляпасом для Німеччини і Швеції», - стверджує високопосадовець з Євросоюзу.

У той же час Радослав Сікорський не пішов на Майдан під час візиту до Києва в четвер. «Ми не хочемо загострювати ситуацію», - пояснює наш співрозмовник в польській дипломатії.

Сікорський і Більдт просили опозицію і позаурядові організації, щоб провели переговори з владою, і навіть, щоб розглянули варіант підтримки для нового проєвропейського уряду. Це у відповідності із планом, про який член Штабу Національного Спротиву Юрій Луценко говорив «Газеті Виборчій» ще в понеділок. Однак умовою, яку ставить опозиція для підтримки перехідного уряду національної єдності, є відставка прем'єра Азарова та оголошення парламентських виборів.

У свою чергу новий парламент мав би підготувати дострокові президентські вибори. Планові вибори повинні відбутися в січні 2015 року, отже їх пришвидшення було б доволі незначне.

Звідки взяти гроші

Те, в який бік розгортатимуть події, може залежати від економічної ситуації в Україні. «Поки що Київ має гроші на обслуговування державного боргу, але вони закінчаться. Янукович мусить щораз наполегливіше  шукати кредитів», - говорить Вадим Карасьов. Звідки ж їх взяти?

Євросоюз має для Києва вже тривалий час ту саму пропозицію і переконує, що підписання угоди про асоціацію, тобто вхід на дорогу реформ, повинно стати аргументом для МВФ (попередні ведення переговорів з Україною закінчилися невдачею в листопаді). Про це в Києві нагадали Більдт і Сікорський.

Однак МВФ домагається також від України міцного затягування пояса, чого боїться Янукович, який переймається проведеними раніше опитуваннями (тобто люди не погоджуються на, зокрема, підвищення цін на газ для населення, чого вимагає МВФ). Щоправда тиск США і ЄС міг би – про що Брюссель сигналізував Януковичу ще у вересні - пом'якшити умови МВФ, але важко розраховувати на їх цілковите скасування.

Тому Президент України шукає кредитів у Москві: вчора, повертаючись з подорожі до Китаю, зупинився в Сочі, щоб зустрітися з Володимиром Путіним і порозмовляти про «майбутню угоду стратегічного партнерства».

- Застерігаємо, що спроби продажу України і підписання будь-якої домовленості, яка відкриває перспективу включення України до Митного союзу, закінчаться цілком іншою, ніж тепер, хвилею протестів, - сказав Арсеній Яценюк, один із лідерів Майдану.

Розрекламований Кремлем Митний союз об’єднали Росію, Білорусь і Казахстан. Янукович боїться цього союзу, але оскільки спокушають його кредити, хтозна, чим це може скінчитися...

- Зараз багато чого залежить від Майдану. Якщо згасне, опозиція не матиме сили, щоб заблокувати задуми входу до Митного союзу, - говорить Карасьов. 

Міліція взяла під контроль центр ТБ

У відповідь на захоплення міліцією центру ТБ, демонстранти з Майдану рушили в суботу пікетувати будівлю, де знаходиться національна телекомпанія. Там домагатимуться чесного інформування про події на Євромайдані.

Опозиція оцінила, що концентрація міліціїнавколо телевізійного центру може свідчити про підготовки групи президента Віктора Януковича до фізичної розправи над демонстрантами.

«Це суто російський, «путіновський» сценарій. Янукович його повторює, щоб мати таке телевізійне поле, яке є йому потрібне», - оголосив Тарас Стецьківз опозиційного руху «Третя Українська Республіка», колишній голова української Ради Радіомовлення.

Політик звернув увагу, що в центрі знаходиться відправна станція, яка посилає сигнали до всіх українських телеканалів. «Янукович хоче мати власну інформаційну картинку, так як в Росії, і коли очищатиметься Майдан, телебачення показуватиме Лебедине озеро», - оцінив Стецьків. 


Оригінал: Ukraina przed drugą rundą. W niedzielę sprawdzian siły opozycji
Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014