СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       Український політолог Віталій Портніков про ситуацію в Україні

06.12.2013 9:14:07
Автор: julia.halamay 

Віталій Портніков, український політолог, публіцист і журналіст, колишній головний редактор газети «24», у розмові з польським виданням «Wprost» («Впрост») оцінює можливі сценарії розвитку подій в Україні.

За словами Портнікова стає зрозумілим те, що не вдасться уникнути краху української економіки. Якщо не буде діалогу між владою та протестуючими, ситуація тільки погіршуватиметься. Політолог не виключає навіть можливості розпаду України на дві частини.

- Я вважаю, що сьогоднішня українська влада неадекватна. Протест громадян не має жодного значення для президента Віктора Януковича, уряду і правлячої партії. Це люди, які виховалися в іншій політичній культурі. Для них найважливішими є лише гроші і влада, і поки її матимуть, не звернуть уваги на демонстрантів. Якщо Янукович постане перед вибором: перенести державні установи до південний сходу держави чи залишити посаду, вибере перший варіант. Зробить все, щоб утримати владу. При цьому центральні і західні регіони України не виконуватимуть доручень уряду. Тоді ментальний поділ держави, який існує тепер, існуватиме на папері. Зараз маємо останній шанс, щоб вирішити ситуацію в політичний спосіб, - оцінив експерт в розмові з «Wprost».

З опозицією чи без

- Майдан сповнений рішучості. За словами Портнікова, в Україні це є перший справжній громадянський протест проти влади. «Такого ще не було. Люди вийшли на вулиці, бо хочуть у власній державі мати українську владу, а не проросійську чи антидержавну. Бо саме з цим українці пов'язують свої фінансові проблеми, корумпованість серед  чиновників і розквіт бандитизму. Але, запевняю вас, влада не вважає народ власним. Зараз влада складається з групи Януковича. Президент поставив на всі важливі посади людей  з Донецька. Це створює величезні проблеми. Ситуація виглядала б подібно, якби владу в Україні творили виключно чужоземці. Українці не є росіянами. А зовсім іншим народом. Проте особи, виховані в донецькій культурі, цього не розуміють», - пояснює.

На думку Портнікова, опозиція являється  лише представником настроїв на Майдані. «І якщо не буде здатна ефективно цього робити, то протести триватимуть без неї. А якщо ситуація не зміниться, то люди відкинуть опозицію, самостійно зберуться і спалять Адміністрацію Президента і Кабінет міністрів», - остерігає політолог.

Портніков звертає увагу на те, що на Майдані змінився соціальний поділ страйкарів. На думку політолога, приїзд звичайних людей з малих українських міст є дуже важливим сигналом, що говорить про авторитет ситуації і рішучість людей. «Цей суспільний шар ніколи не був активним, не цікавився політикою. Навіть під час Помаранчевої революції на вулиці виходили в основному люди з великих міст. Тут ми маємо справу з іншим, справді винятковим явищем. Адже саме вони є українським народом», - оцінив.

Янукович не розуміє

- Тепер на Україні ми не маємо політичних протестів, в класичному розумінні цього явища. Україна увійшла у фазу політичного розвитку, коли це вже не кольорові революції на посткомуністичному просторі. Це «Арабська весна» в українському варіанті. Суспільство хоче звільнитися від кошмару, бо почуває себе приниженим. Нажаль нинішня влада не розуміє серйозності ситуації. Доказом являється те, що політики порівнюють сьогоднішні протести з Помаранчевою революцією, що є великою політичною помилкою. До Революції в 2004 році відбувалися серйозні підготовки. Опозиція знала, що результати виборів будуть сфальсифіковані. Тоді українці приїжджали до Києва, щоб підтримати Віктора Ющенко. Тепер ситуація зворотна. Люди приїжджають до столиці за власною ініціативою, бо відчувають глибоку антипатію до влади.

Портніков вважає, що уряд Януковича завжди був для великої частини українців чужим і проросійським. У певний момент Януковичу вдалося знайти гарантію, що не приведе Україну до Росії. Угода про асоціацію з ЄС стала чимось на кшталт якоря, який дозволив людям погодитися з владою. Але коли цей якір був усунений, посилання було однозначне: влада хоче віддати державу Росії.

Група Януковича тепер гратиме в очікування, пробуючи заспокоїти людей. Можлива поїздка першого віце-прем'єра Арбузова до Брюсселю є нічим іншим як саме маневром. Янукович не знає, що сказати людям. Тому пробуватиме замилювати очі євроінтеграцією. Мабуть, буде кілька голосних звільнень з посад. Наприклад, міністрів, які відповідають за невдачу ведення переговорів з Євросоюзом. Або посадових осіб, які розганяли демонстрантів.


Оригінал: Portnikov: Demonstranci w końcu spalą Kijów
Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014