СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       



Огляд подій 5 грудня

05.12.2013 18:22:00
Автор: Юлія Галамай 

Огляд основний подій за 5 грудня (згідно публікацій провідних польських ЗМІ)  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Візит Віктора Януковича до Китаю

 

Поки опозиція вимагає відставки уряду, Президент Віктор Янукович підписує домовленості з Пекіном на суму 10 млрд. доларів.

У час  величезної господарської і політичної кризи, коли процес підписання угоди асоціації України з Європейським союзом закінчився провалом, а Москва «силоміць» втягує Київ до митного союзу, Янукович шукає допомогу в Пекіні. Вчора розпочався офіційний візит українського президента в Китай. «Ця подія матиме величезне значення для української економіки, - говорив Віктор Янукович, який сьогодні зустрівся з Главою Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпінем. - Україна дуже серйозно підтримує проект відновлення «Великого шовкового шляху».

Користуючись нагодою, українська влада організувала економічний форум, участь в якому взяли 130 українських і 170 китайських підприємств. Перші успіхи «китайської експедиції Януковича» вже відомі. «Згідно умовам китайські корпорації повинні інвестувати на Україні близько 10 млрд. доларів», - пише російська газета «Коммерсант». Підтверджують це також китайські чиновники. «Китай зацікавлений українським сектором сільської економіки, транспортом і інфраструктурою», - сказав Чан Вей, заступник китайського Товариства Міжнародної Торгівлі. Згідно його коментарів інвестиції Китаю в транспортні проекти в Україні можуть скласти навіть 3 млрд. доларів.

Окрім інвестицій, українська влада очікує кредиту від Китаю на підтримку економіки. «Київ може одержати навіть 5 млрд. доларів кредиту, який Україна сплачуватиме збіжжям, якого бракує в Китаї. Крім того є плани побудови автобана навколо Києва, який принесе наступні мільярди, - каже Олександр Охріменко, шеф Українського Аналітичного Центру. - Укладено домовленість, у рамках якого Україна експортуватиме до Китаю транспортні літаки Ан-178, якими раніше не були зацікавлені західні країни». На його думку, співробітництво з Пекіном допоможе Києву в роботі незалежно від Росії.

В обмін на це Україна зробить китайцями доступними землі для реалізації їх проектів. «Китайській Народній Республіці буде передане близько 3 млн. гектарів землі в Дніпропетровській і Херсоньській областях, також орендованими на 50 років будуть ґрунти в Криму», - подає українське інформаційне агентство УНІАН. Повинні там виникнути підприємства, що перетворюють вугілля для електричних станцій. Завдяки цьому українці планують зменшити залежність від дорогої російської сировини.

Китайці визнають, що Україна не є їх остаточним цільовим пунктом. На думку Чан Вея, інвестиції в Україні повинні збільшити присутність Китаю в країнах Східної Європи і країнах СНД.

Китайці роками демонструють стратегічну зацікавленість державами Східної Європи. Добрим прикладом є інвестиції на Білорусі. Побудований нещодавно під Мінськом Індустріальний Парк повинен приносити білоруській економіці кільканадцять мільярдів доларів щороку. З тією лише різницею, що Білорусь, як член Митного Союзу, має певні зобов'язання по відношенню до Росії, яка скептично дивиться на присутність китайців в її «геополітичній зоні впливів». Україна схожих зобов'язань не має і багато вказує на те, що завдяки допомозі від Пекіна Янукович зможе надалі маневрувати між Брюсселем і Москвою.

Приїзд до Києва делегації на чолі з Гжегожем Схетиною 

 У четвер з Києва повернулася делегація депутатів польської політичної партії «Платформа обивательська», до складу якої увійшли голова комісії закордонних справ Гжегож Схетина, віце-шеф Роберт Тискєвіч і голова комісії у справах національних меншин Мирон Сич. Депутати передали українським парламентаріям ухвалу польського Сейму, що стосується ситуації на Україні.

У короткій розмові з журналістами голова комісії закордонних справ Гжегож Схетина розповідав, що делегація зустрілася зі всіма представниками опозиції і була прийнята патріархом православної Церкви. Були вони також на Майдані, де вже майже тижня збираються натовпи протестуючих українців. У четвер до Києва поїхав міністр закордонних справ Радослав Сікорський.

Схетина оцінив, що в Україні «потрібним є перелам емоцій, які панують зараз на Майдані, у бік діалогу, розмови, домовленості, спроби знаходження спільного виходу з цієї скрутної ситуації». Поінформував також, що в п’ятницю зустрінеться – з питання по Україні – з Президентом Польщі Броніславом Коморовскім.

   

Погляд на ситуацію в Україні від польського експерта

Як продовжиться ситуація в Україні? На думку д-ра Радислави Гортати з Підприємства Східних Досліджень Інституту Політичних Наук Варшавського Університету, можливими є три сценарії: силовий, політичного рішення і революційний.

- Коли протести посилюватимуться, і в таборі влади переможе крило «яструбів», наступлять сутички між прихильниками і супротивниками євроінтеграції або інші непередбачувані обставини, напр. зовнішня провокація - описує перший варіант Гортата на сторінках Осередку Політичних Аналізів.

Варіант «політичного рішення» передбачає «спробу повернення контролю над ситуацією через Президента Януковича дорогою менших або більших поступів, напр. через відставку уряду Азарова і створення нового уряду. Влада отримає перевагу завдяки часу, а через мороз і втому протести закінчаться.

Найменш вірогідним є останній сценарій, тобто  масові протести і взяття влади опозицією . Проти цього варіанту діють: стомлення майже двотижневими протестами, прийдешні морози, а також обмежена дальність страйкової акції - центр країни не підхопив загального настрою.

 

Зустріч міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського та Миколи Азарова

 

Про зустріч Сікорського з Азаровим поінформував через Твіттер речник МЗС Марцін Войцехвоський. 

Нагодою до розмови було засідання ради міністрів закордонних справ ОБСЄ, де головуює тепер Україна.

Сікорський в четвер уранці взяв участь у відкритті засідання ради міністрів закордонних справ держав Організації Безпеки і Співробітництва в Європі(ОБСЄ). Після сесії відкриття Сікорський разом з міністром закордонних справ Швеції Карлом Більдтом зустрілися з українським прем'єром.

- Ми провели розмови з Прем'єром України, обговорили як поточну ситуацію в Києві, так і стратегічні справи для України і Європи в економічному сенсі, в сенсі прогнозів і перспектив зближення між Україною і ЄС, - сказав Сікорський польським журналістам після зустрічі.

Поінформував також, що голова українського уряду запевнив: Україна не зійшла і не зійде з європейської стежки, але представив масштаби труднощів, з якими бореться.

- Ми пропонуємо українській владі спосіб на те, щоб знизити політичні кошти введення реформ і отримання підтримки з міжнародних установ, - додав Сікорський. Як зазначив, поки що «для блага справи» не хоче говорити про подробиці цієї пропозиції. 

Північна Америка про Майдан

Сполучені Штати підтримують український народ, який «бачить своє майбутнє в Європі», - оголосила в четвер помічник  секретаря  США  по європейських справах Вікторія Нуланд (Victoria Nuland)  на зустрічі в Києві міністрів закордонних справ держав ОБСЄ.

- Ми разом з українським народом, який бачить своє майбутнє в Європі. Це момент, коли Україна або може відповісти на прагнення народу, або його розчарувати, - говорила Нуланд, вказуючи на ризик «хаосу і насилля».

Закликала уряд України, щоб «слухав голос свого народу, який хоче жити вільно». Зазначила при цьому, що всі учасники нинішніх подій повинні стримуватися від насилля. «Ті, хто порушив права людини, повинні бути засуджені; під захистом повинні опинитися журналісти», - додала Нуланд.

Канада вірить в цінності українського народу. «Ми хочемо робити все, що тільки можливо, щоб підтримувати Україну в її прагненнях», - сказав міністр закордонних справ Канади Джон Берд після зустрічі зі своїм українським колегою в Києві.

Зустріч у рамках ОБСЄ

У четвер в Києві розпочалася зустріч шефів дипломатії держав ОБСЄ. Прибули представники 57 членських держав і 11 партнерських країн. Присутні серед інших шеф польської дипломатії Радослав Сікорський, його шведський колега Карл Більдт, міністр закордонних справ німець Ґідо Вестервелле і голова МЗС Росії Сергій Лавров.
Голова американської дипломатії Джон Керрі відкликав приїзд на зустріч міністрів; в середу перебував у сусідній Молдові.

  

Азаров про демонстрації

 

Під час зустрічі з міністром закордонних справ Німеччини Ґідо Вестервеллем, прем'єр України піддав різкій критиці демонструючих на Майдані українців. «Нацисти, екстремісти і злочинці не можуть бути партнерами в розмовах про інтеграцію європейської України», - оголосив Азаров.

«Партнером для ЄС в інтеграції європейської України є діюча влада, яка максимально виконала необхідні умови для підписання угоди (асоціації з ЄС), і жодним чином не можуть бути партнерами в європейській інтеграції нацисти, екстремісти і злочинці», - сказав Азаров, цитований в офіційному повідомленні на сайті уряду.

- Серед протестуючих є екстремістські сили, і ці сили реалізовують тепер лінію захоплення державних будівель. Це вони зайняли будівлю КМДА, заблокували роботу адміністрації Президента України, уряду і нашого Парламенту, - говорив прем'єр.

Азаров запевнив міністрів з держав ОБСЄ, що перехідні труднощі, з якими стикається українська влада, будуть здолані. «Тим, хто це робить, ми говоримо, що вони ламають право; це не європейська дорога розвитку, і ми апелюємо, щоб всілякі питання розв'язувалися за столом, в розмовах», - підкреслив.

 

Лавров: реакція західних країн істерична

У свою чергу міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров визнав, що реакція західних держав на непідписання Україною угоди про асоціацію з ЄС істеричною. Оцінив, що конфлікт, який триває між опозицією і владою - внутрішня справа України.

- Ця ситуація пов'язана з істерією, викликаною деякими європейцями у зв'язку з тим, що Україна, користуючись своїм суверенним правом, вирішила на нинішньому етапі не підписувати певної домовленості, яку українські експерти і влада визнали невигідною, - оголосив в четвер у Києві Лавров під час розмови з журналістами у рамках зустрічі ОБСЄ.


Оригінал: Ukraina wybrała Chiny




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014