СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Mediapool.bg
Мова:2 (Bulgarian / български)
Заголовок:

Русия стана доставчик №1 на петрол в Китай

Резюме:Логото на руската компания "Газпром" и постер на Китайската петролна и химическа корпорация (Sinopec) по време на международно изложение в Москва през април 2022 г. Снимка ЕПА/БГНЕС Русия стана най-големият доставчик на петрол в Китай, който купува руската суровина с огромни отстъпки в условията на западните санкции срещу Русия заради войната в Украйна. През май Русия е продала рекордни обеми суров петрол на Китай – почти 8.42 милиона тона, съобщи китайската митническа служба на 20 юни, понеделник. Това означава, че миналия месец Русия е доставяла на Китай близо 2 млн. барела петрол дневно, което е 55% повече в сравнение със същия период на миналата година и една четвърт повече в сравнение с април т.г. Пекин е увеличил покупките на руски суров петрол въпреки мащабните локдауни в страната и забавянето на икономиката. През февруари Пекин и Москва обявиха, че тяхното приятелство "няма граници". В резултат на това, след 19.месечна пауза Русия отново изпреварва Саудитска Арабия като петролен доставчик номер 1 в Китай. На фона на западните санкции срещу Русия и наложеното ембарго за вноса на руския петрол, китайските компании го купуват с огромни отстъпки. През май месец Саудитска Арабия е доставила на Китай 7.82 млн. тона нефт (1.84 барела на денонощие), което с 9% повече в сравнение на миналата година. Но в сравнение с април т.г., обемът на саудитските доставки в Китай бележат спад от 15%. През март САЩ и Великобритания забраниха вноса на руски петрол, а през май ЕС прие мащабно ембарго върху вноса на руски петрол. Забраната обаче се отнася само за доставките на руски петрол по море, чрез танкери. Доставките по тръбопроводи останаха извън санкциите по настояване на Унгария. В същото време американският президент Джо Байдън каза, че спирането на вноса на руски петрол цели да отслаби "основната артерия на руската икономика". Износът на енергийни суровини е жизненоважен източник на приходи за Русия. По данни на аналитичния център за проучване на енергията и чистия въздух (Centre for Research on Energy and Clean Air) , Русия е получила 100 милиарда долара приходи от износ на горива през първите сто дни от инвазията в Украйна, независимо, че този износ се е свил през месец май. Над 61% от руския износ на енергийни суровини е за ЕС, което се равнява приблизително на 59 млрд. долара. Като цяло обаче, износът на петрол и газ от Русия намалява, което съответно се отразява върху приходите на Москва, които вече са спаднали доста под пиковите си равнища от над 1 млрд. долара дневно през месец март. Приходите на Русия от износа на газ и петрол са надвишавали разходите й за войната в Украйна през през първите й сто дни. Според оценки на CREA Русия харчи около 876 млн. долара на ден за издръжка на инвазията в Украйна.
Посилання:https://www.mediapool.bg/rusiya-stana-dostavchik-1-na-petrol-v-kitai-news336881.html
google translate:  переклад
Дата публікації:20.06.2022 17:47:34
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):Бизнес
Додано:20.06.2022 18:18:04




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014