СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Új Szó
Мова:14 (Hungarian / magyar)
Заголовок:

Komáromi hadifoglyok a Nagy Háborúban

Резюме:Komáromi hadifoglyok a Nagy Háborúban Vataščin Péter 2020. 02. 07., p - 12:30
Komárom
Friss ikon
Off
Törzs

Pokornyi Gábor, a Komáromi Klapka György Múzeum történésze tömény és precíz képet festett az első világháború hadifogolyvilágáról, valamint arról, hogy miként érintett ez olyan katonákat, akik komáromi származásúak vagy kötődésűek voltak. A Monarchia hadseregének állományában a háború ideje alatt bő 2 millió fő esett hadifogságba, amelyből több mint 1,3 millió emberrel ez a keleti fronton történt meg. Ez az óriási szám nem pusztán a rosszul végződő hadműveletek számlájára írható, mivel például a háború végén már a gyenge harci szellem és a mind gyakoribbá váló dezertálások is fő okoknak számítottak. Mintegy 500 táborba kerültek az elfogott császári és királyi katonák.

Ezer kilométerek – mindhiába

Az egyik külön tárgyalt élettörténet a Mosonban született Veér Andrásé (1894-1966) volt, akiről például azért tudunk sokat, mert naplót vezetett még a fogság idején is – noha akkor már például vesztett az időérzékéből, s nem tudta pontosan, milyen dátum alatt írta meg a bejegyzéseket. 1915 januárjában került a galíciai frontra, áprilisban esett hadifogságba a mostani ukrán főváros közelében. Kijeven keresztül, az onnan 4000 kilométerre fekvő Krasznojarszkba került. A barakkjában 30-40 ember volt, de a körülmények még viszonylag kedvezőek voltak, lévén, hogy 1915-ről volt szó. A következő évben már romlottak a viszonyok, s a napló tanúsága szerint elkezdtek szökéssel próbálkozni, ami a második tavaszi próbálkozásra harmadmagával sikerült is. A történész szerint a naplóbeli történetek már-már annyira kalandosak néhány ponton, hogy a hitelességüket is kétségbe vonja. „Többször is fenyegette őket a lebukás veszélye, majd végül egy kisebb településen elfogták őket, mert a helyieknek gyanúsak voltak“ – mondja Pokornyi, az elfogás helye még mindig Közép-Ázsiában található, ami ismét csak kétségessé teszi a napló datainak megbízhatóságát. „Amikor azt mondja, hogy több ezer kilométert tettek meg, ott lehet, hogy már nemcsak az idő-, hanem a helyérzék sem működött. Lehet, hogy valójában nagyon kis távolságokat tettek meg“ – tette hozzá. Végül a szökevényeket visszavitték őket Krasznojarszkba, tehát ugyanoda, ahonnan kiindulva már megtettek egy rendkívül hosszú utat. 1917-ben próbálták meg az újabb szökést, ezúttal is sikertelenül. Ezután megszakadt a napló – Veér azonban nem hunyt el, hazatért, amire legkésőbb 1919-ben kerülhetett sor. Ezt követően költözött Komáromba, a magyarországi oldalra győri származású feleségével – leszármazottai még ma is a városban élnek.

Van még munka

Az eddigi kutatások ellenére nem látszik még minden részlet pontosan, amelyek közül néhány tény alapvető fontosságú lenne. A történésztől megkérdezték azt is, tudjuk-e, hogy hány fő vonult be pontosan Komáromból a hadseregbe, valamint hogy hányan estek fogságba. Pokornyi Gábor válasza nemleges volt, azonban ennek szerinte az az oka, hogy még nem bocsátkoztak mélyebb elemzésekbe a történészek – tehát a jövőben kiderülhet majd a komáromi katonák hadifoglyok pontosnak nevezhető száma is.

Bevezető
Komárom |

Az első világháború komáromi illetőségű „császári és királyi“ katonáiról volt szó a Duna Menti Múzeum Baráti Köre által szervezett újabb esten.

Település / hely
Komárom
Rovatoldalon kiemelt
Kiemelt
Komment kikapcsolva
Bekapcsolva
Bevezető mint galéria
Ki
Szerző
Vataščin Péter
Посилання:http://ujszo.com/regio/komaromi-hadifoglyok-a-nagy-haboruban
google translate:  переклад
Дата публікації:07.02.2020 13:30:13
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):
Додано:07.02.2020 18:04:25




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014