СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Új Szó
Мова:14 (Hungarian / magyar)
Заголовок:

Nem kapott fényt 
a Legyen világosság!

Резюме:Nem kapott fényt 
a Legyen világosság! Juhász Katalin 2019. 07. 08., h - 12:19
sss
Friss ikon
Off
Törzs

A Donbasz tavalyi, cannes-i sikere óta rajta a világ szeme. Loznyica – húsz nagy erejű dokumentumfilmmel és négy játékfilmmel a háta mögött – a legnevesebb európai alkotók egyike. Marko Škop szlovák–cseh koprodukcióban készült Legyen világosság! című, forró társadalmi kérdéseket feszegető, igazán bátor vállalása messze kiemelkedett a versenybe beválogatott tizenkét film közül. Sajtóvetítése után ugyanúgy zengett a taps, mint a fesztiválpalota nagymozijában, ahol először láthatta a közönség.

Végig, az utolsó napig Škop filmje volt a fődíjas favorit. Családi dráma egy negyvenes apa felelősségéről, aki vendégmunkásként dolgozik Németországban, miközben itthon, kis szlovák falujában egy félkatonai szervezet tagjaként komoly bajba keveredik a fia. Folyamatos feszültségben él a család, ami a nézőre is gyorsan átragad, s gyorsan magába rántja.
Mindenki Loznyicában bízott. „Ez az ő filmje.” „Őt ez biztosan lehengerelte.” „Emellett ki kell állnia!” Egyén kontra társadalom. Meghal egy kamasz, szülei egyetlen gyermeke, a halálba kergeti szörnyű közege, a rendőrség pedig eltussolja az ügyet.
Loznyica és négy zsűritársa nem ezt a filmet tartotta a legjobbnak, a legfontosabbnak, a legelevenebbnek az idei termésből. Egyedül a bűnösnek hitt fiú apját meggyőzően alakító Milan Ondríkot jutalmazta. A pozsonyi Nemzeti Színház tagja a legjobb férfialakítás díját kapta, ami senki számára nem lehetett meglepő, aki látta őt a vásznon. Ennél azonban jóval többet érdemelt volna a film. Ezért is okozott sokak számára csalódást, hogy a zsűri nem ezt az alkotást hozta ki győztesen, s ezt a hibát nem kevesen Loznyica szemére vetették.

A legjobb rendezés díját a belga Tim Mielants kapta Patrick című tragikomédiájáért, amelynek címszereplője egy nudista kemping tulajdonosának a fia. Patrick mániákusan rendben tartott műhelyéből eltűnik egy kalapács, s ezzel egészen különös események láncolata indul el. Bár a kemping lakói mezítelenül élvezik a szabadságot, mégis sok mindent rejtegetnek. 
Bolgár–görög koprodukcióban, Krisztina Grozeva és Petar Valcsanov rendezésében készült a legjobb film díjával kitüntetett Az apa, amelynek hőse, Vaszil szeretett feleségét temeti. A gyászszertartás során egy titokzatos nőszemélytől tudja meg, hogy az elvesztett társ őt már hívta mobilon. Vaszil elindul egy különös úton, hogy ő is felvegye a kapcsolatot elhunyt feleségével. Az abszurd és komikus elemekkel teli intim családi dráma egy összeszokott rendezőpáros harmadik közös játékfilmje.

A zsűri különdíját a német Jan-Ole Garster kapta Lara című, második játékfilmjéért, amelynek címszereplőjét, Corinna Harfouchot a legjobb női alakítás díjával jutalmazta a zsűri. Lara 60. születésnapján sem tudja megtagadni önmagát. Igényességével, nagy elvárásaival alaposan megkeseríti környezete és családtagjai életét. De önmagának sem kegyelmez. Ezért hagyta el a férje, ezért nem jön ki az anyjával, és ezért kerül újabb és újabb konfliktusba felnőtt fiával. Képes-e változni az ember hatvanévesen? Tud-e még alkalmazkodni másokhoz? Hajlandó-e kilépni azon az ajtón, amely mögött magányosan éli az életét? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a rendező, Corina Harfouch pedig remek társa ebben. Korosztálya egyik legjelentősebb európai színésznőjeként briliáns alakításával teszi emlékezetessé a filmet.

Különdíjban részesült a spanyolok Augusztusi madonnája és a chilei–argentin koprodukcióban forgatott A jövő férfije. Előbbi a turisták által birtokba vett, fortyogó Madridban mutatja meg egy társra vágyó, harminc év körüli nő mindennapjait, utóbbi az egymástól hosszú évekig távol levő apa és lánya egymásra találását vetíti a néző elé.

Elsőfilmes orosz rendező győzött A Nyugat keletje szekcióban. Borisz Akopov munkája, a Bika a kilencvenes évek végéről ad pontos látleletet, amikor a széthullott Szovjetunió gazdasági és morális válságát éli. Bűnbandák csapnak össze, az egyik gang vezéralakját, Bikát letartóztatják. Csak úgy tudja elkerülni a börtönt, hogy egy rettegett maffiózó – nem kis ellenszolgáltatás fejében – kihozza őt a fogdából. Nyers színészi alakítások teszik élővé, már-már dokumentumszerűvé a filmet, a címszereplő Jurij Boriszov pedig nemzedéke egyik ütős tehetsége.

Az idei fesztivál utolsó díjazottja az amerikai független filmesek egyik legtöbbet foglalkoztatott színésznője, Patricia Clarkson volt, aki 59 éves kora ellenére soha nem volt férjnél, gyermeke sincs, s mint mondta: nem is akart szülni soha, mindennek ellenére mégis elégedettnek és kiegyensúlyozottnak mutatkozik. Gazdag szakmai múltjáért boldogan vette át a Kristályglóbuszt. „Szép este, szép díj, szép férfi – fogalmazott tömören –, s ez így együtt nagy adag energiával tölti meg a lelkemet.” A következő néhány másodpercet pedig már a fesztivál elnöke, Jiří Bartoška karjai közt töltötte. Bájosan kacarászva.

 

Bevezető
Karlovy Vary |

Minden a zsűrin múlik. Minden fesztiválon, ahol díjakat osztanak, az ő szavuk a döntő. Karlovy Vary idei zsűrije erősnek ígérkezett, hiszen Szergej Loznyica, a világhírű ukrán rendező állt az élén.

Település / hely
Karlovy Vary
Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt
Komment kikapcsolva
Bekapcsolva
Bevezető mint galéria
Ki
Szerző
Juhász Katalin
Посилання:http://ujszo.com/kultura/nem-kapott-fenyt-a-legyen-vilagossag
google translate:  переклад
Дата публікації:08.07.2019 13:19:09
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):
Додано:08.07.2019 14:06:11




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014