СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:BNR - Bulgarsko Natsionalno Radio БНР - Българско Национално Радио
Мова:2 (Bulgarian / български)
Заголовок:

Роджър Макшейн, „Икономист“: Не мисля, че европейско оръжейно ембарго ще има ефект върху кризата в Йемен

Резюме:

В Буенос Айрес продължава срещата на Г-20. Решава се как Съединените щати и Китай ще продължат борбата си за световно търговско надмощие, дали Русия и Америка ще намерят общ език за Украйна, стратегическите оръжия и другите проблеми, засягащи глобалната сигурност, ще се разберат ли Русия и Саудитска Арабия за повишаване на цените на петрола. Но сред всички тези въпроси изпъква въпросът за Йемен. От години тази страна затъва в междуособици, мизерия и глад. Хуманитарната катастрофа там се оценява като по-тежка дори от катастрофата в Сирия.

Но вниманието на международната общност бе привлечено към Йемен едва напоследък. За това допринесоха жестокото убийство на журналиста Джамал Хашоги в саудитското консулство в Истанбул и безогледните бомбардировки на саудитската авиация в Йемен. „Основният заподозрян“ и в двете прегрешения е фактическият лидер на Кралството - принц Мохамед бин Салман. Въпреки това, той получи доста „топло“ посрещане от останалите лидери в Буенос Айрес. Подплашен от разследването на Мълър у дома, американският президент Доналд Тръмп бързо подмина руския си колега Владимир Путин, но не се поколеба да „размени любезности“ с петролния принц. Путин прояви още по-голяма „сърдечност“ при срещата си с Мохамед. 

Вече близо две седмици в Съвета за сигурност на ООН „отлежава“ британски проект на резолюция за локално примирие в Ходейда и отприщване на хуманитарната помощ за Западен Йемен. Защо Съветът се бави да го приеме, при условие че въпросът е на живот и смърт за милиони хора? 

В интервю за "Хоризонт" темата коментира журналистът Роджър Макшейн от списание „Икономист“:

„От страна на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства бяха вложени огромни усилия в лобиране сред членовете на Съвета за сигурност, за да бъде блокирана тази резолюция. Те все още се опитват да изкопчат военни успехи в Ходейда. Америка позволи резолюцията да бъде спряна с твърдението, че тя пречи на плановете й за провеждане на мирни преговори през декември. Но всъщност Саудитска Арабия и Емирствата продължават натиска към Ходейда, за да придобият по-благоприятни позиции в преговорите.“

На въпрос как евентуално оръжейно ембарго, наложено от Европа, би се отразило на бойните операции на саудитската коалиция в Йемен, Макшейн отговори:

„Първо, не мисля, че до европейско ембарго ще се стигне. След тази уговорка бих добавил, че едно такова ембарго едва ли ще има чак такъв ефект върху саудитските операции. Саудитска Арабия ще може да продължи войната и без европейските оръжия. Америка е най-големият оръжеен доставчик за нея. Само ако американците спрат оръжейните сделки - само тогава Рияд ще има проблеми. Видяхме, че Германия прекъсна своите доставки, а особен ефект от това нямаше. Едно нещо обаче бих искал да отбележа. В практически смисъл европейско ембарго няма да има голям ефект, но с него ще бъде отправено послание към Саудитска Арабия. В момента връзките със саудитците са клеймо, което се възпалява все повече и повече. Ако Европа наложи ембарго, това клеймо ще заболи още повече.“

Макшейн каза също, че "тази американска администрация е така вглъбена в желанието си да противодейства на Иран и да има саудитците на своя страна в тези усилия, че е готова да позволи на Рияд да разпалва безнаказано кризата в Йемен. Не Вашингтон е зависим от Рияд, а обратното. Администрацията на Тръмп обаче често действа така, все едно че тя е зависима от Рияд. Това се вижда, когато Вашингтон не критикува така остро, както би могъл, Рияд за действията му в Йемен, за убийството на Джамал Хашоги. Всичко това се дължи на желанието да запази саудитската помощ срещу Иран и да задържи стабилни цените на петрола."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
 


Посилання:101052304
google translate:  переклад
Дата публікації:01.12.2018 12:40:38
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):Политика
Додано:01.12.2018 13:18:12




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014