СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:BNR - Bulgarsko Natsionalno Radio БНР - Българско Национално Радио
Мова:2 (Bulgarian / български)
Заголовок:

Забрави ли Западът кандидатите за членство в НАТО

Резюме:

Русия, хибридните заплахи и бъдещето на държавите между изтока и запада обсъдиха експерти на форум в София. Докато НАТО и ЕС формират политики в отношенията с Русия, кандидатките за членство като Молдова, Украйна и Грузия изразяват притеснения, че Западът няма ясна политика спрямо сътрудничеството в Черноморския регион. Те искат повече инициативи, които да дойдат от регионалните членове на Алианса.

Само преди броени дни министрите на отбраната от НАТО препотвърдиха готовността Грузия да бъде приета в Алианса. Но дори и финалното изявление на генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг съдържаше предупреждението за сдържане на действията на Русия в Черноморския регион. Събитията, в които през последните години доведоха до повече активност на САЩ и НАТО.

"Вратите на НАТО остават отворени, насърчаваме Грузия да продължи с реформите. Призоваваме Русия да прекрати присъствието си в Абхазия и Южна Осетия. Безпокои ни увеличеното руско военно присъствие в района на Черно море. Експерти на пакта обучават грузинските военноморски сили. Догодина ще има и допълнителни дейности."

Десетгодишните уверения на НАТО към Грузия обаче съвсем не внасят спокойствие. От думите на прозападно настроените грузински експерти на форум в София, стана ясно, че препотвърждаването на позиции от година на година съвсем не е достатъчно. Особено в променената среда за сигурност в черноморския регион. Шота Гвинерия, зам.-секретар на Съвета за национална сигурност на Грузия описа преди дни ситуацията, видяна от властите в Тбилиси. Русия тества своята политика на намеса в суверенитета на държави, използва сила за промяна на границите. И това се случва точно на границата с Европа и НАТО, променяйки баланса в региона на Черно море в своя полза. "И ако не беше Крим- "големият слон", който Западът забеляза, Западът нямаше да разбере, че Русия се опитва да промени баланса в черноморския регион", казва Шота Гвинерия.

По думите й, нито НАТО, нито ЕС имат ясни политики каква да бъде парадигмата за сигурност в Черно Море. И това прави по-дръзка Русия. Бившият директор на Отдел "Военни политики" към Съвета за национална сигурност и отбрана към президента на Украйна, Олександър Полишчук, споделя подобна теза:
"Украйна е объркана от сигурността, която дава член 5-и на Договора за НАТО. Защото прави държавите-членки спокойни и не става ясно дали Украйна трябва да поеме инициативата за сътрудничеството", обяснява Полишчук.

Адаптивност и активност от страна на НАТО и Запада към страните от черноморския регион препоръчва украинският експерт. За да се избегнат и колебанията, които от 27 години създават социални разделения в държави и като Молдова. Бившият министър на отбраната на Молдова Виорел Чеботару обрисува ситуацията в страната си. „Президент Игор Додон е готов да насърчава сътрудничеството с Русия, Общността на независимите държави (ОНД) и Евразийския икономически съюз“, свидетелства Виорел Чеботару. А част от обществото е прозападно настроено. „Затова бъдещето на Молдова е или да стане част от нова Имеперска Русия, или да стане членка на ЕС и НАТО, или обединение с Румъния“, чертае Чеботару ситуацията в Молдова. Полковник Даръл Драйвър, директор на програмата за европейски изследвания в Колежа на Сухопътните войски на САЩ обаче успокоява. НАТО и Западът има вече по- ясна идея какво иска да прави в черноморския регион. Изброявайки инициативите на НАТО за региона от последните две големи срещи – в Уелс и Варшава полковник Даръл Драйвър уверява "От политика на отричане се преминава към политика на наказания". Концепция, която той обяснява така:

"През 2014 г. НАТО не мислеше по този начин за колективната отбрана. Сега НАТО поставя "флагчета" по дължината на Източния си фланг, на съюзниците. И това бяха ученията в Италия, Балтийските републики, американските военните, които на ротационен принцип в държавите тук. От тогава насам виждаме преход към позицията за възпиране с отричане. Тук не само става въпрос да се постави неприемливо висока цена на агресията. Но и да направим така, че да не се стигне до нея. И за да се случи това няма нужда само от военновъздушни сили в Литва, или военноморски сили в България. Има нужда от наистина солидна военна сила, която да е на място и да може да се развръща. И това се случва в момента с увеличаването на бюджета в европейските фондове за възпиране. От 4.8 милиарда долара за миналата до над 6 милиарда долара за тази, каквото виждам, че е искането. И това е за да има сигурност, ако трябва да се реагира. Виждаме и, че идеята за военен Шенген, чрез който военните да се придвижват бързо в рамките на Континента, се движи. Затова си мисля, че като гледаме към бъдещето трябва да сме по-малко таралежи и повече лисици. Да бъдем адаптивни според ситуацията."

Цялото обобщение на Добромир Видев чуйте в звуковия файл.
Посилання:101028227
google translate:  переклад
Дата публікації:06.10.2018 12:20:54
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):Политика
Додано:06.10.2018 13:19:43




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014