СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Új Szó
Мова:14 (Hungarian / magyar)
Заголовок:

Ösztöndíjjal fognának nővért, ukrán és szerb orvosok is kellenek

Резюме:Ösztöndíjjal fognának nővért, ukrán és szerb orvosok is kellenek
ÚJ SZÓ-ÖSSZEÁLLÍTÁS 2018. 09. 06., cs - 12:19
orvoshiány
Friss ikon
Off
Törzs

Szlovákiában egyre nagyobb problémát jelent az egészségügyi dolgozók hiánya. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) felmérése szerint az elmúlt 16 évben mintegy 10 ezer nővér hagyta el az országot, és keresett külföldön munkát, emiatt a szlovák kórházakban hatalmas a munkaerőhiány. A nővérkamara vezetői azt állítják, hogy legalább 15 ezer nővér hiányzik, az egészségügyi minisztérium szerint viszont csak ezer.

A problémát az egészségügyi tárca ösztöndíjjal oldaná meg, a vonatkozó törvényjavaslatot a kormány tegnap fogadta el. A tervezet értelmében az állam úgynevezett stabilizációs ösztöndíjjal támogatná a nővérképző főiskolák diákjait. Az ösztöndíj évi 2000 eurót jelentene a diákok számára a tanulmányaik első három évében, vagyis összesen 6000 eurót. Cserébe a nővéreknek az iskola elvégzése után legalább 9 évig Szlovákiában kellene dolgozniuk, ellenkező esetben pedig az ösztöndíjat vissza kellene fizetniük.

Iveta Lazorová, a Szlovák Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarájának (SKSaPA) elnöke szerint naiv elképzelés, hogy a stabilizációs ösztöndíj elegendő motiváció lesz a nővérek számára. „Ahhoz, hogy a nővérek Szlovákiában maradjanak, legalább 1600 eurós bruttó fizetésre lenne szükség” – jelentette ki az elnöknő.

Az egészségügyi dolgozók hiányára a Szlovákiai Kórházak Szövetsége (ANS) és a Munkaadók Országos Szövetsége (AZZZ) is felhívta a figyelmet. Ők a probléma gyors megoldását a külföldi munkaerő alkalmazásában látják. Zuzana Eliášová, az egészségügyi tárca szóvivője elmondta, hogy a minisztérium nyitott a külföldi munkaerő befogadására, viszont a probléma hosszabb távú megoldását a szlovákiai orvosok és nővérek megtartásában látja.

 

Leterheli a kórházakat, hogy kevesebb az orvosi ügyelet

A kórházak több pénzt követelnek az egészségügyi minisztériumtól az orvosi ügyeletek új nyitvatartása miatt. A tárca egyelőre még vizsgálja a júliusban elindult ügyeleti rendszer hatásait.

Ukrán, szerb orvosok kellenek

A kormány elfogadta az úgynevezett stabilizációs ösztöndíjról szóló törvényjavaslatot, amely évi 2000 euróval támogatná a nővérképző egyetemek diákjait. Az orvos- és nővérhiány miatt viszont elkerülhetetlen a külföldi munkaerő behozatala.

A javaslatot az egészségügyi és az oktatásügyi minisztérium dolgozta ki. Andrea Kalavská (Smer) egészségügyi miniszter májusban 10 százalékos béremeléssel akarta orvosolni a nővérhiányt, később pedig azzal, hogy a korábbinál több nővért vegyenek fel az egyetemekre. A tárca belátta, hogy ezek az intézkedések nem elégségesek. Az egyetemisták számának növelése például azért nem, mert elemzések igazolták, hogy a tanulmányaik elvégzése után a nővérek mindössze 44 százaléka kezd el Szlovákiában dolgozni. Ezért akarják már az egyetemi hallgatókat is pénzzel ösztönözni.

„Nem mondhatjuk, hogy a nővérképző egyetemeken nincs elég diák, a probléma abból ered, hogy nagyon kevesen vannak azok, akik a tanulmányaik után nálunk kezdenek el dolgozni. Ezért szeretnénk kipróbálni egy olyan rendszert, melyben a leendő nővérek kapnak az államtól pénzt, amit aztán ledolgozhatnak” – jelentette ki a miniszterelnök, aki szerint az orvosi egyetemek esetében más a helyzet. „Az orvosok 82 százaléka az egyetem elvégzése után a szlovák egészségügyben marad. Ebben az esetben az a gond, hogy a jelenlegi orvosok átlagéletkora elég magas, ezért 5–10 év múlva már tömegesen fognak nyugdíjba vonulni. Ezért javasoltam az orvosi egyetemeknek, hogy már ebben az évben vegyenek fel 185-tel több diákot” – közölte Pellegrini.

 

nővér

A nővérhiány orvoslása

A napokban olvashattuk, hogy a kormány jelentős pénzcsomagot különít el az orvostanhallgatók számának növelésére az esetleges „jövőbeli” orvoshiány megelőzésére. 

Irreális béremelés?

Iveta Lazorová, a Szlovák Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarájának (SKSaPA) elnöke azt állítja, hogy a minisztérium javaslata nem oldaná meg a nővérhiányt. „Információink szerint minden kórházban kevés a nővér, emiatt pedig nemcsak a műtétek várakozási ideje hosszabbodik meg, hanem az egészségügyi ellátás minősége is jelentősen romlik. Az még inkább aggasztó, hogy a fejlett országok közül csak Szlovákiában ennyire rossz a helyzet” – mondta Lazorová, aki szerint a nővérek alacsony fizetése a legfőbb probléma. „Bérük nagyban függ attól, hogy melyik régióban dolgoznak, valamint attól is, hogy milyen típusú intézményben. Legrosszabbul a szociális intézményekben dolgozó nővérek állnak, mivel a fizetéseik sok esetben még az átlagfizetést sem érik el. Valamivel jobb helyzetben vannak a kórházi nővérek, akiknek a bére már meghaladhatja a 900 eurót. A legtöbbet azok a nővérek keresik, akik specializált kórházakban dolgoznak, ahol már a bruttó 1500 eurót is megkeresik. Ettől függetlenül a Szlovákiához hasonló gazdasággal rendelkező országokkal összehasonlítva a nővérek fizetésének a ledolgozott túlórák nélkül is legalább bruttó 1600 eurónak kellene lennie” – fűzte hozzá Lazorová.

Az egészségügyi minisztérium a kamara által javasolt fizetésemelést elképzelhetetlennek tartja, és arra figyelmeztet, hogy figyelembe kellene venniük Szlovákia reális gazdasági lehetőségeit.

Ukránok, szerbek

Szintén az egészségügyi dolgozók hiányáról tartott sajtótájékoztatót a Szlovákiai Kórházak Szövetsége (ANS) és a Munkaadók Országos Szövetsége (AZZZ). Elmondásuk szerint a helyzet azonnali megoldást kíván, ezért szükség van többek között az ukrán és szerb munkaerő befogadására. A munkáltatók szövetsége felhívta a figyelmet, hogy az orvoshiányt 2015 előtt is határon túli dolgozókkal oldották meg, azonban az oktatásügyi minisztérium intézkedései megnehezítették a külföldi munkaerő behozatalát. „Nem szeretnénk, hogy akárki dolgozhasson a szlovák kórházakban, viszont léteznek különböző vizsgák, melyek segítségével megállapíthatóak a dolgozók képességei. Sem az orvosi, sem a nővérképző egyetemek nem képesek ellátni a munkaerő iránti igényt Szlovákiában, ezért is szükségesek ezek a lépések” – mondta Igor Pramuk, az ANS alelnöke, aki hozzátette, hogy nemcsak az orvosokból és a nővérekből, hanem egyéb egészségügyi dolgozókból is hiány van.

Zuzana Eliášová, az egészségügyi minisztérium szóvivője lapunknak elmondta, hogy a tárca nyitott a külföldi munkaerő befogadására. „Az egészségügyi minisztérium tárgyalásokat folytat a munkaügyi minisztériummal a külföldi orvosok és nővérek befogadásának megkönnyítéséről. Az egészségügyi dolgozók hiánya már régóta probléma Szlovákiában, ezért egy hosszabb távú megoldáson is dolgozunk, amelynek az itteni nővérek és orvosok megtartása az alapja” – tájékoztatott a szóvivő. (nar, Sme, TASR)

 

Bevezető
Pozsony |

A kormány a tegnapi ülésén elfogadta az egészségügyi minisztérium javaslatát, melyben 6000 eurós ösztöndíjjal támogatná a nővérképző egyetemek diákjait. A nővérkamara szerint inkább a béreket kellene emelni.

 

Település / hely
Pozsony
Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt
Komment kikapcsolva
Bekapcsolva
Bevezető mint galéria
Ki
Посилання:http://ujszo.com/kozelet/osztondijjal-fognanak-novert-ukran-es-szerb-orvosok-kellenek
google translate:  переклад
Дата публікації:06.09.2018 13:19:23
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):
Додано:06.09.2018 14:06:28




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014