СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Bulgariya България
Мова:2 (Bulgarian / български)
Заголовок:

Съвременни църковно-политически ракурси

Резюме:

popove1Понастоящем пред православния свят стои един голям проблем и той е свързан с Украинската църква и евентуалната нейна автокефалия. Там тлее разкол вече трето десетилетие. Ако говорим за назрял проблем, то това е именно този, а не свързаният с Македонската църква, твърдят богослови.
Има реална конфронтация между вселенския патриарх и руския му събрат. Тук въпросът е, кое е по-стойностно – да бъдеш старши по чест, или да си предстоятел на най-многочислената по брой вярващи поместна православна църква. Това съревнование ще се реши на полета на Украйна, защото там предстои сблъсък на авторитети. Това е геополитическата точка на конфликт между двете патриаршии.
Вселенският патриарх се позовава на това, че повечето поместни православни църкви са гръкоезични, или са под влияние на Вселенска патриаршия и той ще се възползва от това, за да наложи своето влияние върху славяноезичните поместни православни църкви.
Има само една църква от всичките, която е различна и това е Грузинската църква. Тя не е нито гръкоезична, нито е славяноезична. Понастоящем опитите на руския патриарх да срещне съучастие в лицето на грузинския патриарх, поне според официалните изявления от Грузия, са неуспешни.
Руската православна църква днес е оръдие в ръцете на руската държава. През 1991 г. започна опита за възстановяване на симфонията – съзвучието в управлението между държава и църква, но за съжаление това стана в най-уродливата форма. В този случай политическото ръководство на страната яхва църковното и го третира като подразделение, което е обидно и унизително. В гръцката държава понастоящем по същия начин църквата е част от държавата. Духовниците са като чиновници. Те получават заплата от държавата. Гръцката православна църква обаче по всеки повод и начин показва своята независимост от гръцките политици, които са временни и преходни, а църквата е вечна.
Вселенският патриарх всъщност иска това, което се случи във Финландия да се случи и в Украйна. Говорим за една държава с две православни църкви. Вселенският патриарх направи нещо парадоксално там, без да знаем, дали това е правилно или е грешно. Това ще го каже историята поне след 100 години. Едната православна църква във Финландия сега е с глава московският патриарх, а другата има за глава именно вселенския патриарх. В руските църковни кръгове се коментира, че Киевският патриархат ще се преобразува в митрополия с глава Филарет Денисенко и ще бъде в състава на Вселенската патриаршия, а Онуфрий ще получи друга духовна част от Украйна и ще бъде към Московската патриаршия. Така вселенският патриарх ще получи някаква реална канонична територия. Той се бори за нови канонически територии, защото той живее на територията на Република Турция, в която християни почти няма.popove2
Вселенският патриарх канонически държи остров Крит, но там има Критска архиепископия, която има супер широка автономия и той е само символичен глава. Северна Гърция също символично го признава за глава. Атон също са под властта, така да се каже на Вселенска патриаршия.
В Северна Америка и в Европа има някои малки канонически територии под властта на вселенския патриарх. Броят вярващи обаче, които могат да застанат зад вселенския патриарх на практика са по-малко от тези, които могат да застанат зад така наречения македонски архиепископ Стефан. Ако вселенският патриарх успее да отцепи 70% от Украйна той ще има много по-явно основание за претенция за върховенство и по чест, а вече и по многочисленост на паство.
Автокефалията обаче не е едноличен акт, това трябва да се съгласува със сестрите-православни църкви. А те са проблемни. Антиохийският патриарх е във война, защото неговата каноническа територия е Сирия. Руснаците обаче са стъпили там при това с двата крака и духовно, и политически.
Йерусалимска патриаршия също е проблемна. Вселенският патриарх имаше изключителен противник в лицето на йерусалимския патриарх Диодор. Той го изобличаваше публично и искаше да води църковен, надюрисдикционен съд срещу него, който да го осъди. След смъртта на Диодор следващият патриарх Ириней също не беше благоразположен към Вартоломей Вселенски и той го затвори. Теофил сега също има проблеми със скандали в диоцеза си. Има проблем с евреите, като те са във война с палестинците, а пък последните се явяват гръбнака на Йерусалимска патриаршия.
Александрийският патриарх на практика е патриарх на група туземци. На територията на Египет той е в особена ситуация. Мюсюлманската част на Египет е войнствено настроена спрямо християните. Патриархът стои в така наречената „черна Африка".
Оказва се, че Гърция е натоварена с издръжката на половината древни патриаршии, а там където не може финансово да се справи да ги подпомага, се появява старият спонсор на древните патриаршии – Русия, която от векове е държавата, която е издържала и Антиохийската, и Йерусалимската патриаршии, а дори и Александрийската патриаршия. Поради това, много от патриарсите са били руски възпитаници. Заради това и вселенският патриарх днес не може да получи реална подкрепа от тези диоцези, защото те се намират под руско духовно, а някъде дори и политическо, влияние.

 

Венцислав Жеков
кореспондент на в. „България" в София.

Посилання:http://www.bulgaria-weekly.com/interesting/hidden-truth/8275-savremenni-tcarkovno-politicheski-rakursi.html
google translate:  переклад
Дата публікації:21.06.2018 0:19:25
Автор:[email protected] (Венцислав Жеков)
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):frontpage
Додано:21.06.2018 1:08:50




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014